Paracetamol też może zabić

FARMAKOTERAPIA

Autor: opole.gazeta.pl/ rynekaptek.pl   02-03-2015, 09:19

Paracetamol też może zabić

60. letni mężczyzna zmarł z powodu przedawkowania paracetamolem, który zażywał bardzo często, chcąc łagodzić sobie różne dolegliwości, czasem drobne, jak bóle głowy.

Po trzech dobach od zażycia toksycznej dawki paracetamolu, w ciężkim stanie trafił na oddział anestezjologii i intensywnej terapii Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. Wcześniej przebywał w jednym ze szpitali powiatowych.

- Przyjęliśmy go z pełnymi objawami ewidentnego zatrucia paracetamolem. Przekroczył dawkę opisaną na ulotce jako dopuszczalną. Na ratunek było za późno. Doszło do tak poważnych uszkodzeń wielu narządów, przede wszystkim wątroby i nerek, że nawet leczenie nerko- i wątrobozastępcze nie pomogło. Procesu chorobowego nie udało się odwrócić - mówi portalowi gazeta.pl dr Józef Bojko, ordynator oddziału.

Dr Bojko podkreśla, że w przypadku zatrucia paracetamolem ważny jest czas. Zwykle pacjent zwraca się o pomoc do lekarza po 72-90 godzinach od zażycia toksycznej dawki, nie kojarząc dokuczających mu objawów z zatruciem, ale np. z przeziębieniem, z którym walczy za pomocą leku zawierającego paracetamol.

- Przede wszystkim nigdy nie przekraczajmy dawki dopuszczalnej do przyjęcia w ciągu doby; ta dawka to 4 gramy na dobę. Wyższa grozi nam poważnym zatruciem. 10 gramów uważa się za dawkę toksyczną, śmiertelnie niebezpieczną. Zawsze czytajmy ulotkę i stosujmy się do niej. Zwłaszcza gdy podajemy lek dzieciom; tu ulotka instruuje nas, jak stosować lek, bo ważna jest masa ciała dziecka - mówi dr Bojko.

Pierwszy etap zatrucia paracetamolem obejmuje 24 godziny od momentu zażycia toksycznej dawki. Występują wtedy nudności, wymioty, złe ogólne samopoczucie, pocenie się, zaburzenia żołądkowo-jelitowe; pacjenci kojarzą je z przeziębieniem czy grypą żołądkową, nie wiążąc ich ze zbyt dużą dawką paracetamolu, jaką spożyli.

Drugi etap przypada w drugiej dobie, od 24 do 48 godzin od zażycia nadmiernej dawki paracetamolu. Występują wtedy bóle w prawym podżebrzu (jak przy kolce wątrobowej), pojawiają się problemy z wydalaniem moczu, co świadczy o zaburzeniu pracy nerek, zaczyna się ostra niewydolność nerek.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH