Paracetamol zagraża przyjemnościom i pozytywnym emocjom

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP / rynekaptek.pl   16-04-2015, 13:04

Paracetamol zagraża przyjemnościom i pozytywnym emocjom Paracetamol - a emocje (foto: freedigitalphotos)

Paracetamol nie tylko łagodzi ból, ale zmniejsza odczuwanie pozytywnych emocji i przyjemności - wykazało badanie, które publikuje pismo ,,Psychological Science".

Do takich wniosków doszli naukowcy z Ohio State University w Columbus, którzy przeprowadzili dwa badania wśród studentów. W pierwszym udział wzięły 82 osoby, z których połowie podano jednorazową dużą dawkę paracetamolu (1000 miligramów), a połowie identycznie wyglądającą pigułkę z placebo.

Po 60 minutach, gdy lek zaczął działać, badanym dano do obejrzenia 40 zdjęć wywołujących różne reakcje emocjonalne. Są one zgromadzone w międzynarodowej bazie i wykorzystywane w badaniach przez naukowców z całego świata. Znalazły się wśród nich fotografie wywołujące skrajnie negatywne emocje, np. przedstawiające płaczące, niedożywione dziecko, poprzez zdjęcia neutralne, jak krowa pasąca się na łące, aż po bardzo przyjemne zdjęcia, np. dziecka bawiącego się z kotem. Studenci mieli oceniać, jak negatywne lub pozytywne było zdjęcie w skali od minus 5 (skrajnie negatywne) do plus 5 (skrajnie pozytywne). Następnie poproszono ich o ocenę nasilenia emocji towarzyszących oglądaniu każdej fotografii - w skali od 0 (brak lub bardzo niewielkie emocje) do 10 (bardzo silne emocje).

Okazało się, że badani, którzy zażyli dużą dawkę paracetamolu oceniali zdjęcia i towarzyszące ich oglądaniu emocje w mniej ekstremalny sposób, niż osoby, którym podano placebo. Innymi słowy, zdjęcia pozytywne były przez nich oceniane jako znacznie mniej pozytywne, niż przez studentów z grupy kontrolnej. Podobnie było ze zdjęciami prezentującymi negatywne sytuacje. Znajdowało to również odzwierciedlenie w ocenie emocji towarzyszących oglądaniu fotografii.

Ocena zdjęć neutralnych pod względem emocjonalnym nie różniła się między grupami.

Drugie doświadczenie, w którym udział wzięło 85 osób, było bardzo podobne, z tą różnicą, że jego uczestnicy mieli też ocenić każdą fotografię pod względem nasycenia koloru niebieskiego.

Ponownie, osoby, które zażyły paracetamol oceniały pozytywne i negatywne zdjęcia mniej skrajnie oraz miały znacznie stłumione emocjonalne reakcje podczas ich oglądania. Jednak ocena nasycenia koloru niebieskiego była podobna w obu grupach.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH