Pediatra: dzieci za często leczone są przez dra Google

FARMAKOTERAPIA

Autor: Gdansk.pl/rynekaptek.pl   17-02-2016, 13:03

Pediatra: dzieci za często leczone są przez dra Google Lekarze przestrzegają przed "leczeniem" dra Google

Dzieci chorują coraz bardziej nietypowo, a wynika to z wielu czynników, choćby nadmiernej podaży antybiotyków - mówi dr Tomasz Sławatyniec pediatra, specjalista chorób płuc.

- Obserwuję, jak na przestrzeni lat wzrasta świadomość rodziców, ale niestety równocześnie coraz częściej widzę, jak niebezpiecznie część z nich próbuje „leczyć” dzieci według „wiedzy” zdobytej w internecie lub w wyniku wymiany opinii z innymi matkami - mówi dr Sławatyniec w wywiadzie dla portalu gdansk.pl.

Dzieci chorują coraz bardziej nietypowo, a wynika to z wielu czynników, choćby nadmiernej podaży antybiotyków. Dlatego też i w pediatrii musimy myśleć o tzw. medycynie spersonalizowanej, nie ma bowiem dzieci identycznie chorujących na tę samą chorobę. Dzieci mają różny poziom odporności, wrażliwości na leki itd. - wyjaśnia pediatra.

Temat podjął wcześniej na Facebooku:
"W ostatnich dniach przyjęliśmy do Szpitala Pediatrycznego „Polanki” w Gdańsku kilkoro małych dzieci z ciężkimi infekcjami.Wszystkie te dzieci decyzją rodziców były nieszczepione! Nawet na szczepienia obowiązkowe! Co gorsza, pojawia się kolejna niebezpieczna praktyka rodziców, którzy nie wyrażają zgody na ordynowane w szpitalu leki (dzieci wcześniej były „leczone” homeopatycznie), co może mieć dramatyczne skutki dla ich naprawdę ciężko chorych dzieci. To próba zwrócenia uwagi na jakże istotny problem i dlatego prośba o udostępnienie moich refleksji" - napisał.

I wyjaśnia:

Moim zdaniem, nie można akceptować na oddziale szpitalnym sytuacji opisanej przeze mnie na Facebooku, kiedy matka nie wyraża zgody na podanie zaleconych leków. Tym bardziej że decyzję bardzo często, a praktycznie zawsze podejmuje konsylium lekarskie, starając się wybrać najskuteczniejszą terapię zgodną z najlepszą wiedzą medyczną.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH