Pekiński program działa, zanieczyszczenie powietrza spada

FARMAKOTERAPIA

Autor: Kopalnia Wiedzy, MS/rynekaptek.pl   21-07-2016, 15:24

 Pekiński program działa, zanieczyszczenie powietrza spada   Rozwiązania zastosowane w Pekinie sprawiły, iż smog się zmniejsza

Jak poinformowało Miejskie Biuro Ochrony Środowiska, poziom pyłu PM2,5, zawierającego cząstki, które mogą docierać do dróg oddechowych oraz przenikać do krwi, w Pekinie spadł w pierwszej połowie 2016 r, w porównaniu do tego samego okresu roku 2015 o 17,9 proc.

Liczba dni, w których jakość powietrza uznawano za dobrą, wzrosła o o 19 (do 107), zaś liczba dni z dużym zanieczyszczeniem spadła o 2 (do 14) - informuje portal Kopalnia Wiedzy.

Poprawę przypisano paru zjawiskom, w tym zamykaniu 174 najbardziej zanieczyszczających pekińskich fabryk, zamianie węgla na alternatywne źródła energii w 463 społecznościach, wycofaniu dziesiątków tysięcy zanieczyszczających powietrze pojazdów oraz wprowadzeniu 6803 pojazdów wyłącznie elektrycznych.

Najważniejszym źródłem zanieczyszczenia powietrza w Chinach jest spalanie węgla. Państwo Środka jest obecnie największym emitentem gazów cieplarnianych na świecie. Naukowcy z Instytutu Maxa Plancka oszacowali, że smog prowadzi tu do 1,4 mln przedwczesnych zgonów rocznie.

Polska boryka się z podobnym problemem. W 2016 r. zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) uznała, że aż 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast UE - to miasta Polskie.

Zanieczyszczone powietrze to w dużej mierze efekt pyłów pochodzących z kominów, czy rur wydechowych silników diesla.

Jak wyjaśnia dr Piotr Dąbrowiecki, alergolog z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie niebezpieczne dla naszego zdrowia są zwłaszcza pyły zawieszone (PM10 i PM2,5) i benzo(a)pireny. PM10 jest w stanie przeniknąć do płuc, a PM2,5 nawet dalej - do oskrzelików płucnych i krwiobiegu.

Jak wskazują doświadczenia Chińskie podobne rozwiązania mogłyby pomóc polskim miastom. Chlubnym przykładem jest jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast Polski – Kraków, gdzie mieszkańcy poszli po rozum do głowy i zaczęli wymieniać paleniska węglowe na rozwiązania ekologiczne. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH