Petycja do Rzecznika Praw Dziecka w sprawie ellaOne

FARMAKOTERAPIA

Autor: kosciol.wiara.pl, ms /rynekaptek.pl   30-01-2015, 07:04

Petycja do Rzecznika Praw Dziecka w sprawie ellaOne

Zespół do Spraw Rodziny Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Polski chce, aby na możliwość kupna przez dzieci pigułki „dzień po" zareagował Rzecznik Praw Dziecka.

W petycji do Marka Michalaka, rzecznika praw dziecka członkowie Zespołu chcą, aby RPD pilnie podjął działania, mające na celu ochronę praw i dobro małoletnich dzieci.


- Autorzy apelu piszą, że: umożliwienie dzieciom korzystania z tego preparatu nie znajduje żadnego potwierdzenia w obowiązujących w Polsce przepisach prawa i dodają, iż władze publiczne są zobowiązane do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom. Także w tekście Konwencji o prawach dziecka w art. 24 ust.1 wskazuje się, iż państwa-strony uznają prawo dziecka do jak najwyższego poziomu zdrowia i udogodnień w zakresie leczenia chorób oraz rehabilitacji zdrowotnej.

W apelu do RPD czytamy także m.in.: bezpieczeństwo stosowania i skuteczność uliprystalu producent określa wyłącznie dla kobiet w wieku 18 lat i powyżej. Twierdzi, że badania kliniczne produktu ellaOne objęły ograniczoną liczbę kobiet w wieku poniżej 18 lat. Przyznaje, że nie zbadano bezpieczeństwa stosowania i skuteczności produktu ellaOne po podaniu wielokrotnym w tym samym cyklu miesiączkowym.

Protestujący powołują się na stanowisko Naczelnej Rady Aptekarskiej z 21 stycznia 2015 r., w którym prezydium NRA stwierdza, że ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne kobiet, tabletki ellaOne powinny być sprzedawane wyłącznie na receptę, której wydanie jest poprzedzone badaniem lekarskim, wykluczeniem przeciwwskazań oraz poinformowaniem kobiety o możliwych powikłaniach. Tej odpowiedzialności nie może brać na siebie farmaceuta pracujący w aptece.

Więcej: kosciol.wiara.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH