Petycja w sprawie refundacji Ursofalku. Jest odpowiedź MZ

FARMAKOTERAPIA

Autor: MZ/rynekaptek.pl   25-03-2016, 14:30

Petycja w sprawie refundacji Ursofalku. Jest odpowiedź MZ Rodzice chorych na A1AT chcą refundacji Ursofalku

Rodzice dzieci chorych na niedobór alfa-1-antytrypsyny (A1AT) złożyli w MZ petycję o refundację leku Ursofalk, który - ich zdaniem - jest jedynym skutecznym w leczeniu tej rzadkiej choroby.

Niedobór A1AT jest chorobą rzadką, przewlekłą, a Ursofalk jest jedynym lekiem opóźniającym skutki tej choroby (marskość wątroby). Konieczne jest ciągłe przyjmowanie tego preparatu, w dawkach zależnych od wagi. (...). Jedno opakowanie to koszt ok. 150 zł, co może oznaczać wydatek nawet kilkuset złotych miesięcznie - piszą autorzy petycji.

Rodzice dzieci chorych na A1AT zwracają uwagę, że w wykazie leków refundowanych jest Prousan, który zawiera - co prawda - kwas ursodeoksycholowy (UDCA), ale lek jest postaci kapsułek i nie stosuje się go w leczeniu A1AT.

Resort Zdrowia odpowiada, że w przypadku tego nowego, dotychczas nierefundowanego leku, wniosek o jego refundację powinien złożyć podmiot odpowiedzialny.

"Mając na względzie fakt, iż MZ podejmuje działania jedynie na podstawie obowiązujących przepisów prawnych oraz w ich ramach, wszelkie potencjalne zmiany w wykazie produktów refundowanych mogą dotyczyć wyłącznie produktów dla których został złożony stosowny wniosek przez Wnioskodawcę określonego przepisami prawa" - czytamy w odpowiedzi.

Resort informuje też, iż wskazanie do stosowania określone jako „niedobór alfa-1-antytrypsyny (A1AT)” jest wskazaniem pozarejestracyjnym dla leku Ursofalk, acidum ursodeoxycholicum, zawiesina doustna, 250 mg/5 ml, 250 ml, tj. odmiennym niż określone w Charakterystyce Produktu Leczniczego w rozumieniu ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne.

- Aktualnie zgodnie z Obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, które obowiązuje od 1 marca 2016 r., refundacją objęty jest lek PROURSAN, 250 mg, kapsułki twarde, 90 szt. Przedmiotowy produkt, również nie posiada zarejestrowanego wskazania do stosowania określonego jako „niedobór alfa-1-antytrypsyny (A1AT)" - przyznaje MZ.

Tym samym, biorąc pod uwagę obowiązujący stan prawny Minister Zdrowia może zwrócić się o opinię w przedmiotowym zakresie do właściwego Konsultanta Krajowego oraz Narodowego Funduszu Zdrowia. W zależności od wyników przeprowadzonej analizy przedmiotowego problemu bazujących na otrzymanych danych, w dalszej kolejności może rozważyć wszczęcie procedury administracyjnej przewidzianej przez art. 40 ustawy o refundacji.

Więcej: http://www.bip.mz.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH