Petycja ws. dostępności do leków na choroby śmiertelne

FARMAKOTERAPIA

Autor: MZ/rynekaptek.pl   06-12-2016, 15:47

Petycja ws. dostępności do leków na choroby śmiertelne

Do kancelarii Prezesa Rady Ministrów wpłynęła petycja w sprawie poszukiwania i wdrażania leków na choroby śmiertelne. Autor petycji wskazuje, że z powodu tych chorób w Polsce co roku umiera ok. 30 tysięcy osób, które można było uratować.

- Wnoszę o podjęcie inicjatywy na forum europejskim w przedmiocie powołania do życia jednostki badawczo – rozwojowej lub innej finansowanej z budżetu UE, w celu poszukiwania i wdrażania leków na choroby, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla życia człowieka (choroby śmiertelne) – pisze w petycji do Premier Beaty Szydło Marek Nowak, społecznik, aktywista, który wyraził zgodę na upublicznienie swojego imienia i nazwiska zgodnie z ustawą o petycjach.

Jak uzasadnia, petycja celowo nie zawiera wykazu takich chorób, uznając, że jego opracowanie powinno być domeną specjalistów.

Autor petycji wskazuje, że każde rozważane i wdrażane rozwiązanie w sferze publicznej i prywatnej, powinno uwzględniać zdrowie obywateli w stopniu maksymalnym do uzyskania: - Dziś państwo, a więc i obywatele są jedynie biernymi uczestnikami gry rynkowej, w której producenci ustalają i realizują własną politykę badawczo – rozwojową w zakresie leków na choroby śmiertelne. A więc, tego czy, kiedy i w jakim zakresie działania są podejmowane, przy uwzględnieniu aspektów ekonomicznych i demograficznych.

Marek Nowak powołuje się na raport udostępniony przez Fundację Onkologiczną Osób Młodych „Alivia”, z którego wynika, że „w Polsce co roku umiera ok. 30 tysięcy osób, które można było uratować, a powodem jest gorszy niż w innych krajach dostęp do innowacyjnych leków na nowotwory”.

Autor petycji cytuje członka zarządu Instytutu Podkarpackiego, który w swojej publikacji wskazuje, że badania naukowe są najdroższym elementem składowym produkcji nowego leku, który w głównej mierze finansuje rząd danego państwa, jednak nie w sposób bezpośredni, ale np. poprzez refundację.

Koncerny farmaceutyczne z kolei poprzez zyski, które czerpią z podatków i składek zdrowotnych obywateli, „wydają na badania naukowe nad nowymi lekami zaledwie 15 proc. swoich środków, a pozostałe 85 proc. to zysk przeznaczony na marketing, lobbing oraz profity dla udziałowców” – czytamy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH