Petycja ws. poprawy dostępu do leczenia dzieci z zapalnymi chorobami jelit

FARMAKOTERAPIA

Autor: MZ/rynekaptek.pl   28-09-2016, 08:28

Petycja ws. poprawy dostępu do leczenia dzieci z zapalnymi chorobami jelit Rodzice chorych dzieci domagają się lepszego dostępu do leczenia biologicznego.

Do Ministerstwa Zdrowia wpłynęła petycja w imieniu rodziców dzieci cierpiących na chorobę Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Proszą o interwencję w sprawie pilnej poprawy dostępu do leczenia chorych dzieci adalimumabem (Humira) i infliximabem (Remsima, Inflectra) oraz wprowadzenia refundacji doustnego dojelitowego leczenia żywieniowego.

Najważniejsze kwestie dla chorych na nieswoiste zapalenia jelit dzieci wystosowane w petycji to:

1. Obniżenie punktacji wskaźnika aktywności choroby Leśniowskiego-Crohna (PCDAI) kwalifikującej pacjentów pediatrycznych do programu lekowego.
2. Stworzenie programu leczenia biologicznego dla drugiego leku biologicznego, a w szczególności dla dzieci po utracie odpowiedzi na infliximab.
3. Wydłużenie w programie lekowym czasu leczenia poza arbitralnie przyjęty okres 1 roku.
4. Ujednolicenie zasad refundacji w ramach programu lekowego leczenia wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i choroby Leśniowskiego-Crohna pacjentów poniżej 18 roku życia.
5. Wprowadzenie refundacji leczenia żywieniowego stosowego doustnie, a nie prowadzonego wyłącznie przez dostęp sztuczny (stomię odżywczą lub zgłębnik).

Rodzice uważają, że leczenie biologiczne (infliximab, adalimumab) nieswoistych zapaleń jelit u dzieci nie powinno być traktowane jak „ostatnia deska ratunku” i prowadzone tylko przez 1 rok. “Wprowadzone jak najwcześniej, najlepiej w ciągu pierwszych 2 lat trwania choroby, może wprowadzić chorobę w remisję, a stosowane przewlekle utrzymać remisję przez długi czas. Tym samym może korzystnie zmienić przebieg choroby oraz zapobiegać rozwojowi powikłań w tym zwężeń czy przetok oraz co jest w przypadku dzieci bardzo ważne zapobiegać zahamowaniu rozwoju i uniknięciu okaleczających operacji – resekcji jelit, stomii i kolektomii” – czytamy w petycji.

Zdaniem rodziców, w Polsce ciągle stosowane są bardzo restrykcyjne kryteria kwalifikacji do programu lekowego: „Mieliśmy nadzieję, że rejestracja biopodobnego infliximabu, wpłynie na lepszą dostępność terapii biologicznej, ale mimo że koszt obniżył się o prawie 50% kryteria nie uległy złagodzeniu. Nadal jedynie bardzo wąska grupa dzieci może korzystać z leczenia biologicznego.”

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH