Petycja ws. zakazu sprzedaży "ellaOne" bez recepty

FARMAKOTERAPIA

Autor: MZ/rynekaptek.pl   17-11-2016, 10:04

Petycja ws. zakazu sprzedaży "ellaOne" bez recepty Zdaniem autora petycji, swodobny dostęp do tabletek "ellaOne" zagraża zdrowiu kobiety.

Do Ministerstwa Zdrowia wpłynęła petycja w sprawie wycofania z polskiego rynku preparatu "ellaOne", która zawiera substancję octan uliprystalu. Wprowadzenie do obiegu bez recepty tych pigułek budzi sprzeciw ze względów prawnych, medycznych i etycznych - uważa autor petycji.

- Wbrew pojawiającym się w mediach opiniom nie jest to obligatoryjnie wymagane przez przepisy prawa UE oraz stoi w sprzeczności z polskimi przepisami prawa – twierdzi zgłaszający.

Uważa, że upowszechnianie dostępu do „antykoncepcji awaryjnej” narażałoby na ryzyko utraty zdrowia kobiety, które ministerstwo zobowiązane jest chronić oraz „kosztowałoby życie wielu ludzi w ich najwcześniejszej fazie rozwoju.”

Autor petycji powołuje się na przepisy polskiego prawa - art. 1 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 roku o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, uzasadniając, że przepisy te zobowiązują rząd do ochrony życia człowieka, również na prenatalnym etapie jego rozwoju:

- Stosowanie środków zawierających mechanizmy aborcyjne , a takie działanie ma preparat „ellaOne”, jest złamaniem tych przepisów, a więc polskiego prawa, na którego straży powinien stać rząd.

W petycji przesłanej do ministerstwa 15 września 2016 r., jej autor zaznacza, że „wprowadzenie do obiegu bez recepty pigułek „dzień po” budzi sprzeciw ze względów prawnych, medycznych i etycznych.

Przypomnijmy, że pod koniec marca br. do konsultacji trafił projekt przewidujący, że leki antykoncepcyjne w aptekach będą mogły być sprzedawane jedynie na podstawie recepty. Konstanty Radziwiłł na początku listopada zapowiedział, że resort nie wycofuje się z tych planów i że „każdy rodzaj antykoncepcji hormonalnej będzie dostępny wyłącznie na receptę”. Dotyczy to także tabletek „ellaOne”.

Według charakterystyki „ellaOne”, pigułka zawiera mechanizm, który polega na hamowaniu lub opóźnianiu owulacji. Nie jest przeznaczona do stosowania w trakcie ciąży i nie powinna być przyjmowana przez kobiety podejrzewające, że są w ciąży, jednak - jak podkreślono - nie powoduje ona przerwania istniejącej ciąży.

Petycja.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH