Pielęgniarki nie chcą wypisywać recept. Dlaczego?

FARMAKOTERAPIA

Autor: Gazeta Lubuska/rynekaptek.pl   12-08-2016, 11:40

Pielęgniarki nie chcą wypisywać recept. Dlaczego? Pielęgniarki niechętnie podejmują się wypisywania recept

Do końca lipca tego roku do dolnośląskiego NFZ nie wpłynęły żadne zrealizowane recepty wypisane przez pielęgniarki, a do końca lipca jedynie cztery pielęgniarki pobrały wnioski na wypełnianie recept. Dlaczego pielęgniarki nie wypisują recept?

We Wrocławiu znalezienie przychodni, w której pielęgniarki wypisują recepty, to jak szukanie igły w stogu siana. W przychodni PRO-MED przy ulicy Gwarnej pielęgniarki recept nie wypisują. Podobnie jest w przychodni przy ulicy Kosmonautów. We wrocławskiej sieci przychodni EMC pielęgniarki też nie wystawiają recept.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, zarówno pielęgniarki, jak i położne od 1 stycznia 2016 mają prawo wypisywać recepty. Celem takich zmian ustawodawczych miało być skrócenie kolejki w POZ.

Aby wypisać receptę pielęgniarki muszą jednak odbyć specjalny kurs, który kosztuje prawie 1000 złotych. Trzeba za niego zapłacić z własnej kieszeni lub starać się o dofinansowanie.

Jak podkreśla Anna Szafran, przewodnicząca Dolnośląskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych we Wrocławiu, taka zmiana jest dla pielęgniarek, tak naprawdę kolejnym obowiązkiem, z którym nie wiążą się żadne gratyfikacje finansowe.

Podkreśla też, że środowisko pielęgniarek i położnych cieszy się z poszerzenia kompetencji, jednak wypisywanie recept to pewne novum, do którego trzeba przywyknąć.

Więcej: www.gazetalubuska.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH