"Pieniędzy na leczenie raka należy szukać tam, gdzie są one wydawane bez sensu"

FARMAKOTERAPIA

Autor: Iwona Bączek/ rynekaptek.pl   16-12-2016, 08:36

"Pieniędzy na leczenie raka należy szukać tam, gdzie są one wydawane bez sensu" Onkolodzy podsumowują 2016 rok w swojej dziedzinie

Co wydarzyło się w onkologii w 2016 roku? M.in. to, że dzięki dzięki nowym możliwościom terapeutycznym w leczeniu zaawansowanego niedrobnokomórkowego raka płuca (NDRP), pacjenci, którzy żyli kiedyś 2-4 miesiące, obecnie ich czas przeżycia może być liczony w latach.

- Postęp uwarunkowany był jednak nie tylko nowymi metodami leczenia, ale także lepszym poznaniem tego nowotworu i jego złożoności patomorfologicznej oraz zrozumieniem uwarunkowań genetycznych, umożliwiających zastosowanie leczenia celowanego. Ma ono wpływ nie tylko na wydłużenie przeżycia, ale także na jakość życia pacjentów - mówił prof. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej, podczas spotkania ''Onkologia 2016 - podsumowanie roku'', zorganizowanego w Warszawie przez Polską Unię Onkologii.

Rak płuca
Dodał, że ostatni rok przyniósł m.in. ważne odkrycie dla chorych z rearanżacją genu ALK lub ROS 1.  To zazwyczaj ludzie niepalący i stosunkowo młodzi.

- W poprzednich latach wiedzieliśmy, że kryzotynib, jeden z leków anty-ALK, jest aktywny w drugiej linii leczenia. Obecnie wiadomo także, że dotyczy to również pierwszej - wskazywał.

- Widoczny jest również ogromny postęp w zakresie badań czynników predykcyjnych z krwi lub z moczu (płynna biopsja) bez potrzeby wykonywania biopsji tkankowej, która nie zawsze jest możliwa. Tegoroczne badania potwierdziły po pierwsze wartość diagnostyczną płynnej biopsji, po drugie - zgodność wyników biopsji płynnej z biopsją tkankową. Znakomicie ułatwia to indywidualizowanie postępowania w trakcie choroby - zaznaczył prof. Krzakowski.

Zauważył, że jeśli chodzi o immunoterapię, doprowadziła ona do ogromnych postępów w leczeniu niektórych nowotworów, m.in. raka płuca. Jeden z grupy tych leków, niwolumab (anty-PD-1), jak wykazały dwa tegoroczne badania dotyczące niepłasko- i płaskonabłonkowego raka płuca, pozwolił na osiągnięcie bardzo dobrych wyników terapii w obu tych grupach, przy zachowaniu dobrej jakości życia pacjentów.

- W tym roku na ASCO pokazano też wyniki francuskiego badania, które zmusza nas do myślenia, czy właściwie wydajemy pieniądze. W badaniu dwie grupy chorych na NDRP były obserwowane w różny sposób. Pierwsza tradycyjnie, ''książkowo'', druga - przez internet. Pacjenci otrzymywali aplikacje do smartfona lub laptopa i nie wychodząc z domu odpowiadali na kilkanaście pytań, wysyłając odpowiedzi do ośrodka onkologicznego. Szpital analizując odpowiedzi pacjenta, wzywał go (lub nie wzywał) na badania - wyjaśniał konsultant.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH