Pierwszą szczepionkę przeciw polio opracował Polak

FARMAKOTERAPIA

Autor: zaszczepsiewiedza.pl/ rynekaptek.pl   25-10-2016, 15:02

Pierwszą szczepionkę przeciw polio opracował Polak Kilka ciekawostek dotyczących szczepień

Która szczepionka pojawiła się na świecie jako pierwsza? Która instytucja w Polsce jest najstarszą, jeśli chodzi o zajmowanie się problematyką zapobiegania chorobom zakaźnym? Czy wiesz, że Polak jest odkrywcą szczepionki przeciwko polio?

Takie informacje podaje portal propagujący szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym zaszczepsiewiedza.pl.

Historia szczepionki przeciwko ospie
Pierwszą szczepionką na świecie była szczepionka przeciw ospie prawdziwej. W roku 1797 angielski lekarz Edward Jenner (1749-1823) przeprowadził eksperyment. Aby uodpornić ośmioletniego chłopca na ospę wszczepił mu materiał zakaźny ospy krowianki, która miała łagodniejszy przebieg od ospy prawdziwej.

Wybór materiału zakaźnego wynikał z powszechnego, ale niepotwierdzonego naukowo przekonania, że zachorowanie na ospę krowiankę uodparnia na zachorowanie na ospę prawdziwą. Jako przykład podawano dojarki, które często chorowały na krowiankę, ale rzadko zapadały na ospę prawdziwą.

Po kilku tygodniach od podania pierwszej dawki Jenner podał chłopcu wirusa ospy prawdziwej, a kiedy ten nie zachorował, angielski pionier wirusologii otrzymał potwierdzenie hipotezy roboczej.

Gest naukowca dla Polski
Pierwszą szczepionkę przeciw wirusowi polio (w Polsce chorobę, którą wywołuje wirus najczęściej nazywa się chorobą Heinego-Medina) opracował Polak Hilary Koprowski (1916-2013).

Koprowski ukończył Akademię Medyczną oraz Konserwatorium Muzyczne w Warszawie w 1939 roku. Naukową karierę medyczną rozpoczął w Rio de Janeiro, gdzie mieszkał z rodziną podczas drugiej wojny światowej i zajmował się pracą nad szczepionką przeciw żółtej gorączce (żółtej febrze).

Po wojnie przeprowadził się do USA. Tam na początku lat pięćdziesiątych opracował doustną szczepionkę przeciw polio. Jednak szczepionka Koprowskiego, choć szeroko stosowana w Europie i Afryce, nigdy nie została dopuszczona do użytku w USA.

W 1959 roku Hilary Koprowski podarował Polsce 9 milionów dawek szczepionki, dzięki czemu w naszym kraju udało się zatrzymać epidemię polio i zachorowalność zaczęła szybko spadać.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH