Pierwsze takie badanie leków hematologicznych

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   03-03-2017, 13:47

Pierwsze takie badanie leków hematologicznych Trójlekowa terapia ma służyć do opracowania nowych standardów leczenia

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu rozpoczęli pierwsze w Polsce niekomercyjne badanie kliniczne trójlekowej terapii stosowanej w leczeniu szpiczaka.

Poinformował o tym prezes Polskiego Konsorcjum Szpiczakowego dr Dominik Dytfeld z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Specjalista mówił o badaniu podczas odbywających się w New Delhi 16. Warsztatów Szpiczakowych. W jego opinii jest to z pewnością pierwsze takie badanie w polskiej hematologii, a być może i w całej naszej onkologii. W Polsce było już testowanych na pacjentach wiele leków onkologicznych, ale prowadzono je na zlecenie firm farmaceutycznych, a polscy lekarze byli jedynie ich podwykonawcami. Teraz sami nimi kierują według własnego pomysłu.

- Nasze badanie jest autorskim przedsięwzięciem i prowadzimy je wspólnie z University of Chicago, w którym pracuje prof. Andrzej Jakubowiak, jeden z najbardziej znanych specjalistów na świecie w leczeniu szpiczaka - powiedział PAP dr Dominik Dytfeld.

Trójlekowa terapia da lepsze efekty?
Badanie obejmie w sumie 200 pacjentów, z tego 140 z Polski i 60 ze Stanów Zjednoczonych. Testowane będą trzy leki: carfilzomib (inhibitor proteasomu), lenalidomid (lek immunomodulacyjny) i deksametazon (syntetyczny glikokortykosteroid). Będą one podawane jednocześnie pacjentom ze szpiczakiem, nowotworem krwi, poddanych po raz pierwszy autologicznemu przeszczepowi szpiku kostnego (z komórek krwiotwórczych pobranych od chorego).

- Chcemy sprawdzić, czy taka trójlekowa terapia podtrzymująca po tej transplantacji daje lepsze efekty aniżeli podawanie chorym jedynie lenalidomidu - wyjaśnił dr Dytfeld.

Dlatego objęci tymi badaniami pacjenci będą podzieleni na dwie grupy: jedna otrzyma trzy leki, a druga tylko ten jeden. Potem będą porównywane wyniki leczenia wszystkich tych chorych.

Prezes Polskiego Konsorcjum Szpiczakowego podkreśla, że takie badanie niekomercyjne oznacza, że nie może być ono wykorzystywane do nowej rejestracji leków ani do zmiany jego wskazania przez firmy farmaceutyczne, ani do celów marketingowych. Służy ono jedynie do opracowania nowych standardów leczenia. To nowość w polskiej onkologii. Badaniami tymi zainteresowani są już hematolodzy z Norwegii, Szwecji i Danii.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH