Pioglitazon wiąże się z ryzykiem raka pęcherza moczowego

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   31-03-2016, 14:17

Pioglitazon wiąże się z ryzykiem raka pęcherza moczowego Pioglatyzon ma związek z podwyższonym ryzykiem zachorowania na raka pęcherza moczowego

Pioglitazon, lek stosowany u pacjentów z cukrzycą typu 2, ma związek z podwyższonym ryzykiem zachorowania na raka pęcherza moczowego. Podobnej zależności nie stwierdzono w przypadku podobnego leku, rozyglitazonu - informuje "British Medical Journal"

Pioglitazon, podobnie jak rozyglitazon, należy do grupy tiazolidinedionów, leków obniżających poziom glukozy we krwi. W 2005 roku badania wskazały, że pioglitazon może zwiększać ryzyko raka pęcherza, jednak późniejsze analizy prowadziły do niejednoznacznych wniosków - podaje PAP.

Naukowcy z Uniwersytetu McGill w Montrealu (Kanada) postanowili zweryfikować te informacje. W tym celu poddali analizie dane dotyczące blisko 146 tys. pacjentów, pochodzące z bazy CPRD (UK Clinical Practice Research Database). Pacjenci przyjmowali leki przeciwcukrzycowe w latach 2000-2013. Pod uwagę wzięto także takie czynniki jak wiek, płeć, czas trwania cukrzycy, palenie papierosów czy nadmierne spożywanie alkoholu.

W porównaniu z osobami, które nie stosowały tiazolidinedionów, ryzyko zachorowania na raka pęcherza było o 63 proc. wyższe u osób przyjmujących pioglitazon. Ryzyko to wzrastało proporcjonalnie do czasu stosowania leku i dawki.

Podwyższonego ryzyka nowotworu nie zaobserwowano natomiast w przypadku rozyglitazonu, co wskazuje na to, że czynnikiem stymulującym nie jest cała grupa tiazolidinedionów, lecz konkretny preparat.

Naukowcy podkreślają, że badania miały charakter obserwacyjny i ich wyniki nie wskazują na związek przyczynowo-skutkowy. Lekarze przepisujący leki diabetykom powinni mieć jednak świadomość potencjalnego ryzyka.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH