„Płuco dudziarza” może być śmiertelną chorobą

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   25-08-2016, 10:30

„Płuco dudziarza” może być śmiertelną chorobą Lekarze zalecają grającym na instrumentach dętych większą dbałość o higienę ich narzędzi pracy.

Trębacze, saksofoniści i inni muzycy grający na instrumentach dętych są zagrożeni potencjalnie śmiertelnym alergicznym zapaleniem płuc - informuje pismo „Thorax”.

Lekarze z Wythenshawe Hospital (Wielka Brytania) opisują rzadki, acz śmiertelny przypadek patologii, nazwanej przez nich "płucem dudziarza", u 61 mężczyzny, codziennie grającego na dudach. Zanim trafił do szpitala, źle się czuł przez kilka lat - wyłączając kilkumiesięczną podróż do Australii, gdy nie wziął ze sobą instrumentu. Laboratoryjne badania dud wykryły w nich obecność lubiących wilgoć grzybów i pleśni, które znane są z powodowania chorób płuc. Okazało się, że zmiany w płucach muzyka są nieodwracalne i bardzo zawansowane. Stan mężczyzny pogarszał się szybko - zmarł kilka tygodni od zgłoszenia do szpitala.

Wszystko to wskazuje, że u zmarłego wystąpiła patologiczna reakcja na pleśń i grzyby bytujące w ciepłym, wilgotnym wnętrzu instrumentu, uwżają eksperci. Podobne przypadki opisywano wcześniej u saksofonistów i puzonistów - na szczęście wówczas udało się wcześnie zidentyfikować przyczynę i muzycy wyzdrowieli.

Do opisywanych na łamach "Thorax "uszkodzeń płuc dochodzi przy alergicznej reakcji zapalnej ze strony układu odpornościowego. Powoduje ona postępujące, nieodwracalne bliznowacenie tkanki płucnej. Podobne patologie występują u innych grup zawodowych narażonych na wdychanie uczulających cząsteczek w dużych stężeniach. To na przykład "płuco farmera" (kontakt z gnijącym sianem) i "płuco hodowcy ptaków" (narażenie na odchody ptaków).

Lekarze zalecają grającym na instrumentach dętych większą dbałość o higienę ich narzędzi pracy. Chodzi o regularne czyszczenie (najlepiej po każdym użyciu), zapobiegające gromadzeniu się grzybów i innych patogenów. Czyszczenie wnętrza instrumentów dętych drewnianych odpowiednią szczoteczką nie tylko chroni zdrowie, ale pozwala pozbyć się z zakamarków wilgoci niszczącej drewno. Skórzane części dud trzeba raz na rok wyprać w gorącej wodzie z dodatkiem wybielacza, który niszczy patogeny.

Każdy muzyk cierpiący na trudności z oddychaniem i suchy kaszel powinien rozważyć, czy nie są to objawy związane z jego aktywnością muzyczną. Wczesne rozpoznanie powinno doprowadzić do eliminacji chorobotwórczego czynnika i skutecznego leczenia - z dobrym rokowaniem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE