Pluskwy mogą przenosić superoporne bakterie

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   18-05-2011, 15:45

Kanadyjscy lekarze i mikrobiolodzy odkryli, że pluskwy mogą przenosić superoporne bakterie w środowisku szpitalnym.


W opinii dr Pawła Grzesiowskiego, prawdopodobnie te owady są zdolne do przenoszenia także innych superbakterii w środowisku osób zakażonych.

Specjalista Instytut Profilaktyki Zakażeń w Warszawie przypomina, że na razie wykryto gronkowca złocistego wieloopornego (MRSA) oraz enterokoki oporne na wankomycynę (VRE). Nie jest jeszcze jasne czy te bakterie obecne były tylko na powierzchni tych owadów, czy w ich wnętrzu, co ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnej profilaktyki i zwalczania tego zagrożenia.

- Jeśli bakterie są jedynie na powierzchni to przenoszenie bakterii najpewniej odbywa się na skutek kontaktu z zakażonym człowiekiem, jednak jeśli superbakterie mogą rozwijać się w organizmie owada, może to być niezwykle niebezpieczne, podobnie jak zakażenie prątkiem boreliozy przez kleszcze lub zakażenie zarodźcem malarii przez komary - podkreśla dr Grzesiowski.

Jego zdaniem, pluskwy są najczęściej znajdowane u pacjentów zaniedbanych higienicznie, którzy są podatni na różne zakażenia. Zdolność roznoszenia superbakterii w tych środowiskach przez te owady może być zatem istotnym czynnikiem ryzyka epidemii zarówno w środowisku pozaszpitalnym, jak również wśród pacjentów przyjmowanych do szpitali.

- Udział tych owadów w przenoszeniu zakażeń bakteriami wieloopornymi nie był dotychczas wykazany. Odkrycie kanadyjskich specjalistów wskazuje na konieczność podejmowania działań zapobiegawczych, w szczególności usuwanie tych owadów ze środowiska, w którym przebywają pacjenci - mówi dr Grzesiowski.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH