Po 16 latach zostanie wybudzona ze śpiączki?

FARMAKOTERAPIA

Autor: WP/rynekaptek.pl   17-05-2016, 10:42

Po 16 latach zostanie wybudzona ze śpiączki? Czterem polskim pacjentom w śpiączce zostanie wszczepiony stymulator ośrodkowego układu nerwowego

Pozostająca od 16 lat w stanie minimalnej świadomości Ola Janczarska, córka aktorki Ewy Błaszczyk, oraz trzy inne osoby, zostaną podane eksperymentalnemu zabiegowi wszczepienia stymulatora ośrodkowego układu nerwowego.

Dzięki zabiegom jest szansa, że pacjenci odzyskają świadomość. Dotychczas operacje wszczepienia takiego stymulatora przeprowadzano tylko w Japonii. Współtwórca tej metody, prof. Isao Morita, przybył do Polski by wspomóc lekarzy. Cena takiego urządzenia to od 30 do 70 tys. zł. Zabiegi zostaną przeprowadzone w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie.

Jak wyjaśniają lekarze, mózg ma pewną aktywność elektryczną, którą lekarze wspomagają poprzez przyłożenie odpowiedniego prądu w okolice sznurów tylnych rdzenia kręgowego, bardzo wysoko, przez co daje impuls mózgowi, by był aktywny i nie spał. Dzięki urządzeniu pacjenci po pewnym czasie zaczynają chodzić i komunikować się ze światem.

U około 70 proc. zoperowanych osób można zaobserwować wzrost świadomości. Jak wykazały badania prowadzone metodą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego, w pobudzanej codzienną elektrostymulacją tkance nerwowej poprawia się przepływ krwi, co sprzyja procesom naprawczym. Nie ma natomiast dowodów, że stymulacja przyczynia się do powstawania nowych komórek nerwowych. Z czasem część pacjentów może nawiązać kontakt z otoczeniem.

Więcej: wiadomosci.wp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH