Po tym leku uzależnione szczury nie wracały do nałogu

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   24-06-2015, 14:30

Po tym leku uzależnione szczury nie wracały do nałogu Leki przeiwko uzależnieniom

Lek o nazwie isradypina stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego skutecznie hamuje nawroty nałogu u szczurów uzależnionych od kokainy i alkoholu - wynika z badań, które publikuje pismo "Molecular Psychiatry".

Autorzy pracy oceniają, że jeśli skuteczność leku zostanie potwierdzona w badaniach na pacjentach to będzie to pierwsza tego typu metoda, która może pomóc blokować uzależnienie poprzez wymazywanie nieświadomych wspomnień będących podłożem nawrotów nałogu. Ponieważ isradypina jest już zarejestrowana do leczenia ludzi, szybciej można będzie rozpocząć badania kliniczne tego leku na pacjentach.

Do lat 70. XX w. mechanizm nawrotu nałogu był postrzegany przez naukowców w uproszczony sposób. Uważano, że jest to efekt słabej woli osoby uzależnionej odczuwającej głód alkoholowy, narkotykowy, etc. Dzisiaj specjaliści zajmujący się badaniem mechanizmów odpowiedzialnych za rozwój uzależnienia sądzą, że do nawrotów przyczyniają się w dużym stopniu bodźce środowiskowe - ludzie, miejsca, dźwięki i obrazy, które nauczyliśmy się kojarzyć z substancją, od której jesteśmy uzależnieni (narkotyki, alkohol, nikotyna).

Jest to klasyczne warunkowanie, to samo, które powodowało, że psy Pawłowa śliniły się na dźwięk dzwonka, nawet gdy nie widziały i nie czuły jedzenia. Tak samo jest ze wszystkimi bodźcami, które kojarzą nam się z substancją psychoaktywną, sprawiającą nam przyjemność. W naszej pamięci utrwalają się one również jako nagroda.

Naukowcy z University of Texas w Austin pod kierunkiem dr. Hitoshi'ego Morikawy trenowali szczury tak, by nauczyły się kojarzyć pomalowane na biało lub czarno pomieszczenie z możliwością otrzymania kokainy. Gdy uzależnionym już gryzoniom dawano możliwość wyboru jednego z pomieszczeń, niemal zawsze wybierały to, w którym otrzymywały wcześniej narkotyk.

Pewnego dnia, jeszcze przed dokonaniem wyboru szczurom wstrzyknięto - do struktury mózgu o nazwie brzuszna część nakrywki śródmózgowia - dużą dawkę isradypiny.

Okazało się, że choć jeszcze tego samego dnia szczury wybrały pomieszczenie kojarzone z dostępem do narkotyku, to już nazajutrz i w kolejnych dniach nie obserwowano u nich podobnej preferencji. Natomiast zwierzęta z grupy kontrolnej wciąż wybierały pomieszczenie kojarzone z dostępem do kokainy. Podobne wyniki uzyskano w przypadku szczurów uzależnionych od alkoholu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH