PO: wyższe koszty opatrunków oznacza ciągłe cierpienia

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   05-01-2017, 14:28

PO: wyższe koszty opatrunków oznacza ciągłe cierpienia Posłanka Beata Małecka-Libera wskazała, że dopłata pacjentów do opatrunków systematycznie wzrasta już od roku

Posłowie PO zaapelowali w czwartek (5 stycznia br.) do Ministra Zdrowia o wyższą refundację opatrunków stosowanych przez chorych na EB. - Proszę, aby te opatrunki były nieodpłatne, tak jak w większości przypadków do tej pory - powiedział jeden z posłów.

W czwartek (5 stycznia) w Sejmie grupa posłów PO wraz z pacjentami alarmowała, że chorych na pęcherzowe oddzielanie się naskórka (epidermolysis bullosa - EB) nie stać na zakup specjalistycznych opatrunków. W związku z publikacją styczniowej listy refundacyjnej dopłaty do tych wyrobów znacznie wzrosły.

Poseł Rajmund Miller przypominał, że EB jest uwarunkowane genetycznie i dotąd nie znaleziono skutecznej metody jego leczenia. Natomiast opatrunki pomagają chorym w zmniejszaniu dolegliwości bólowych. - Zwracamy się do Ministerstwa Zdrowia, żeby dalej nie skazywało pacjentów na takie cierpienia - powiedział Miller. Sławomir Piechota podkreślał, że dzięki odpowiedniemu wsparciu chorzy na EB mogą żyć samodzielnie i aktywnie.

Była wiceminister zdrowia, posłanka Beata Małecka-Libera zwracała uwagę, że dopłata pacjentów do opatrunków systematycznie wzrasta już od roku. - Panie ministrze, dlaczego niszczy pan coś, co do tej pory funkcjonowało i zdawało egzamin? Przecież to jest grupa ok. 400-500 osób, bardzo cierpiących. My ich nie leczymy, tylko pomagamy im godnie żyć - mówiła.

Przedstawiciel chorych na EB Przemysław Sobieszczuk zauważył, że w związku ze wzrostem kosztów opatrunków jakość życia pacjentów pogorszyła się. - Zabrano nam coś, co do tej pory było naszą drugą skórą - powiedział. Przekonywał, że takie specjalistyczne opatrunki są niezbędne, by uśmierzać ból i by chorzy mogli prowadzić normalne życie.

- Bardzo proszę, aby te opatrunki były nieodpłatne, tak jak w większości przypadków do tej pory - przypomniał Sobieszczuk. Apelował do resortu również o pomoc w powołaniu ośrodka leczenia EB w Polsce.

W opublikowanej w poniedziałek petycji chorzy na EB wskazywali, że miesięczny koszt tej samej liczby i rodzaju opatrunków w styczniu 2015 r. wynosił 248 zł, a od tego miesiąca - 3478 zł. Całkowity miesięczny koszt leczenia zachowawczego chorego na EB oszacowali na 5-7 tys. zł. Dotychczas petycję w sprawie wysokich cen opatrunków podpisało prawie 16 tys. osób.

Resort zdrowia w piśmie przesłanym w środę PAP wyjaśnił, że podwyższenie dopłat jest efektem zmiany podstawy limitu finansowania, która jest wyznaczana automatycznie, w sposób regulowany ustawą refundacyjną. Z analiz MZ wynika, że sposobem na obniżenie dopłaty pacjenta może być obniżenie urzędowej ceny zbytu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH