Podanie leku do złośliwego guza mózgu – jakie są rokowania pacjentki?

FARMAKOTERAPIA

Autor: gazetalekarska.pl/rynekaptek.pl   27-02-2018, 11:23

Podanie leku do złośliwego guza mózgu – jakie są rokowania pacjentki? Guz zmniejszył się około 30 proc., ale wiadomo, że znowu odrośnie - zwócił uwagę specjalista (Fot. Archiwum)

Specjaliści Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie pod koniec ubiegłego roku wykonali pierwszą na świecie wewnątrznaczyniową operację podania leku do złośliwego guza mózgu pod kontrolą rezonansu magnetycznego. Dr Michał Zawadzki opowiedział, jak wyglądał przebieg operacji i jakie są rokowania pacjentki.

Pacjentką szpitala była 39-letnia kobieta ze wznową glejaka wielopostaciowego.

Dr Michał Zawadzki, który podjął się tego wyzwania tłumaczył w wywiadzie dla portalu gazetalekarska.pl, że pierwsze próby wykonania takiej operacji podejmowano już w latach 60. XX. Jednak

- Idea była słuszna, bo podając lek w taki sposób, uzyskujemy wielokrotnie większe jego stężenie w samym guzie niż gdybyśmy aplikowali tę samą substancję dożylnie. Niestety było wiele powikłań, bo nie było możliwe precyzyjne podanie leku do guza.

- Obecnie wiemy, że nawet niewielka zmiana pozycji mikrocewnika czy prędkości podania może znacząco zmienić obszar perfuzji leku, a tym samym zadziałać toksycznie na inne części mózgu - wyjaśnił lekarz.

Podczas operacji najpierw podano mannitol w celu rozszczelnienia bariery krew-mózg, a następnie właściwy lek.

- Sam guz zmniejszył się około 30 proc., ale wiadomo, że znowu odrośnie. Niestety nie wiemy jeszcze, ile leku dotarło finalnie do guza. Rokowania pacjentki jednak nie są najlepsze, bo to typ nowotworu, który wyjątkowo agresywnie przyrasta. Niemniej, dzięki operacji, udało się go wyciszyć na jakiś czas i poprawić codzienne funkcjonowanie chorej - wskazał dr Zawadzki.

Więcej: http://gazetalekarska.pl/

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH