"Podejrzewanie Polaków o lekomanię nie jest uzasadnione"

FARMAKOTERAPIA

Autor: WOK/ rynekaptek.pl   12-09-2016, 08:40

"Podejrzewanie Polaków o lekomanię nie jest uzasadnione" Wyprzedzają nas takie kraje jak Niemcy i Rosja z roczną konsumpcją na osobę odpowiednio - 1666 i 894 SU

Jak informuje IMS Health, globalna firma analityczna monitorującej sprzedaż leków i produktów na rynku aptecznym i szpitalnym, Polska znajduje się wśród 10 krajów, w których konsumenci wydają per capita najwięcej pieniędzy na samoleczenie.

Kraje z najwyższą sprzedażą - powyżej 60 euro na osobę - to Belgia, Francja i Włochy. Polska z wydatkami na poziomie 45 euro znajduje się na 6. pozycji, tuż za Niemcami i Finlandią.

- Odnosząc się do krajów o niskich wydatkach - Wielkiej Brytanii i Holandii - należy pamiętać, że prezentowane dane nie zawierają wysokiego poziomu konsumpcji preparatów OTC sprzedawanych poza rynkiem aptecznym (supermarkety, drogerie, sklepy zielarskie) - wyjaśnia Jacek Czarnocki, dyrektor sprzedaży w IMS Health.

Dodaje, że po uwzględnieniu sprzedaży pozaaptecznej w tych krajach Wielka Brytania z pewnością wyprzedziłaby w rankingu Polskę, zaś Holandia zbliżyłaby się do poziomu naszej lokalnej konsumpcji.

Dane analizowane przez IMS Health dowodzą, że również w ujęciu ilościowym nie jesteśmy na pierwszym miejscu. Wyprzedzają nas takie kraje jak Niemcy i Rosja z roczną konsumpcją na osobę odpowiednio - 1666 i 894 SU.

SU to standardowo przyjmowana postać leku bądź produktu leczniczego (kapsułka, tabletka, 5 ml syropu/zawiesiny, 1 ml kropli, czopek, 5ml maści/żelu). Nie jest ona jednoznaczna z dawką terapeutyczną).

- Polska wraz z takimi krajami jak Francja, Słowacja i Belgia konsumuje rocznie 700-800 SU. Zatem, analizując dostępne dane i uwzględniając charakterystykę poszczególnych krajów, podejrzewanie Polaków o lekomanię nie jest uzasadnione - komentuje Jacek Czarnocki.

Więcej o rynku leków OTC w Polsce - we wrześniowym wydaniu miesięcznika Rynek Zdrowia (nr 9/2016).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH