Podobno dobry na reumatyzm jest puch kurzy, a jeszcze lepszy gęsi

FARMAKOTERAPIA

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   24-03-2016, 08:33

Podobno dobry na reumatyzm jest puch kurzy, a jeszcze lepszy gęsi

Choroby reumatyczne mają utrwalony XIX wieczny stereotyp. Z badania, w jaki sposób media przedstawiają choroby reumatyczne, wychodzi, że są to choroby, które leczy się śpiąc z kotem, sokiem z aloesu, ewentualnie dla bardziej zamożnych jest spa nad Morzem Martwym.

Maria Libura, ekspert ochrony zdrowia, dyrektor w Instytucie Studiów Interdyscyplinarnych nad Chorobami Rzadkimi Uczelni Łazarskiego, zwróciła uwagę na problem świadomości pacjenta, jeśli chodzi o reumatyczne choroby zapalne.

- Nawet jak będziemy mieli idealny system leczenia, to pacjent musi zrobić pierwszy krok i zgłosić się do lekarza. Tak jednak nie zawsze się dzieje, bo choroby reumatyczne mają utrwalony XIX wieczny stereotyp. Zrobiliśmy badanie, jak media przedstawiają choroby reumatyczne. Wychodzi na to, że są to choroby, które leczy się śpiąc z kotem, sokiem z aloesu, ewentualnie dla bardziej zamożnych jest spa nad Morzem Martwym. Pod uwagę brane były tygodniki opinii i gazety codzienne ogólnopolskie – podkreśliła Maria Libura, dodając:

- Tylko w 20 proc. tych artykułów była mowa o zaawansowanych lekach. W kolejnych 20 proc. pojawiało się ziołolecznictwo, „leczenie” za pomocą puchu gęsiego i kurzego, które podobno są „dobre na reumatyzm”, w pozostałych opisywano kąpiele błotne. Mamy rok 2016 - przypomniała.

Podała też autentyczny wpis jednego z internautów: „od trzech lat biorę metotreksat. Mój reumatolog nie wyobraża sobie odstawienia tego leku. Ale wczoraj byłam u lekarza rodzinnego, który z kolei bardzo odradzał mi ten lek. Lekarka sama choruje na RZS i odmówiła przyjmowania preparatu. Straszy mnie skutkami ubocznymi, które przeważają nad korzyściami. Jestem zbita z tropu”.

- Pacjent otrzymuje sprzeczne informacje od różnych lekarzy. Brak pracy nad edukacją ma dramatyczne skutki. Można dofinansować system, ale bez podniesienia kompetencji edukacyjnych społeczeństwa, to nie odniesienie oczekiwanego skutku. Ostatecznie czy pacjent podda się terapii, zależy od jego przekonania, że będzie skuteczna. Tymczasem postęp w medycynie przestał być zrozumiały dla przeciętnego pacjenta. Nowoczesne terapie konkurują z przesądami – mówiła Maria Libura.

- To taka wiedza tajemna reumatologiczna – oceniła prof. Brygida Kwiatkowska, p.o. zastępcy dyrektora ds. klinicznych Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH