Podskórna herceptyna w szpitalnej aptece to oszczędność czasu

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   18-03-2015, 08:34

Podskórna herceptyna w szpitalnej aptece to oszczędność czasu

Refundacja podskórnego podawania herceptyny to znaczne oszczędności dla świadczeniodawcy; chodzi m.in. o czas pracy personelu medycznego związany z podaniem leku - ocenia Przemysław Biliński z Regionalnego Ośrodka Onkologicznego w Łodzi.

Podczas posiedzenia komisji dotyczącej informacji ministra zdrowia na temat dostępności farmakoterapii onkologicznej w Polsce powiedział, że z "twardych" danych z jego ośrodka wynika, że z budżetu 15 mln zł przeznaczanego na 115 chorych udałoby się zaoszczędzić blisko 1,8 mln zł, gdyby zmienić sposób podawania herceptyny.

- W wyniku takiej zmiany w aptece w naszym szpitalu zaoszczędzimy prawie tysiąc godzin, co jest związane z przygotowaniem leku, przewiezieniem, metkowaniem go. To ewidentny zysk - zaznaczył Przemysław Biliński.

Zwrócił też uwagę, że pacjentki, które dostaną ten lek podskórnie nie będą go przyjmowały jednocześnie dożylnie, więc nie będzie to oznaczało zwiększenia wydatków NFZ. Dodał, że potrzeba jedynie rozszerzenia wskazań o nową drogę podania leku.

Inni uczestnicy posiedzenia przekonywali, że refundacja podawanej podskórnie herceptyny w leczeniu raka piersi to podniesienie jakości życia pacjentek i znaczne oszczędności dla świadczeniodawców. Obecnie NFZ refunduje lek podawany dożylnie.

Uczestnicy posiedzenia podkreślali, że czas podania herceptyny podskórnie to kilka minut, natomiast dożylnie - nawet 90 min. Przedstawicielki Stowarzyszenia Amazonek mówiły, że ma to bardzo duże znaczenie m.in. dla pacjentek, które chcą wrócić do pracy. - Chodzi o jakość życia kobiet - zaznaczyła Bożena Koźlik z Wodzisławskiego Stowarzyszenia Amazonek.

Wiceminister zdrowia, Igor Radziewicz-Winnicki mówił, że strategią MZ jest dążenie do poprawy efektywności leczenia raka piersi m.in. przez wprowadzenie nowych technologii oraz wcześniejsze rozpoczynanie terapii, a nie zamiany sposobu stosowania tej samej technologii.

Ocenił, że stosowanie leku podskórnie w tym samym stadium zaawansowania choroby nie jest istotną korzyścią terapeutyczną i nie rozwiązuje głównego problemu pacjentek. Podkreślił, że pula środków publicznych na leczenie jest ograniczona.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH