Polacy kupują leki na podstawie reklam, nie dolegliwości

FARMAKOTERAPIA

Autor: Wp.pl/rynekaptek.pl   18-11-2015, 09:11

Polacy kupują leki na podstawie reklam, nie dolegliwości Polacy często kupują reklamowane leki bez świadomości ich składu

Polacy kupują coraz więcej leków bez recepty. Leki są wybierane na podstawie reklam, a nie dolegliwości. W Polsce co miesiąc dochodzi do ok. 300 zatruć paracetamolem. Państwu brakuje troski o zdrowie publiczne. Liczy się tylko interes producentów - uważa Andrzej Denis z Okręgowej Izby Aptekarskiej w Gdańsku.

- Ministerstwo dopiero 1 lipca tego roku wprowadziło limity sprzedaży leków na bazie kodeiny i metorfanu. Nadal pozostaje problem leków sprzedawanych poza obrotem aptecznym. Warunki ich przechowywania nie podlegają kontroli, dlatego też nie wiadomo, czy są to oryginały, czy sprowadzane z Chin podróbki - mówi Wirtualnej Polsce Andrzej Denis.

Polska jest jednym z państw, gdzie najczęściej dochodzi do zatruć lekami na bazie paracetamolu. Co miesiąc odnotowuje się ok. 300 przypadków tego typu. Są to jednak szacunkowe dane, nikt bowiem nie prowadzi rzetelnych statystyk na ten temat.

Według farmaceutów, najrozsądniejszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie zakazu sprzedaży lekarstw poza aptekami. Na zachodzie (m.in. w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii) można kupić blistry z maksymalnie czterema tabletkami. Większe opakowania są dostępne tylko na receptę.

Dodatkowym problemem jest brak świadomości pacjentów, którzy wybierają leki na podstawie reklam, a nie objawów. Chorzy, nieświadomi składu przyjmowanych tabletek, często przekraczają dopuszczalne dzienne dawki leków.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE