Polacy najrzadziej podejmują próby samobójcze z użyciem trucizny

FARMAKOTERAPIA

Autor: MSX/rynekaptek   18-03-2016, 10:33

Polacy najrzadziej podejmują próby samobójcze z użyciem trucizny W Polsce coraz mniej ludzi dokonuje zamachu na własne życie

W minionym roku (2015) spadła w Polsce liczba samobójstw. To 8 proc., czyli blisko pół tysiąca osób mniej - wynika z danych statystycznych zgromadzonych przez KG Policji.

W roku 2014 odnotowano 6 165 zgonów z powodu samoļojstw, w tym: 5 237 dotyczyła mężczyzn i 928 kobiet. Rok później odnotowano ogółem 5 688 zgonów, w tym 4 889 – mężczyzn oraz 799 kobiet.

Statystyczny samobójca w 2015 roku to mężczyzna, w wieku 20-39 lat, mieszkający na wsi, kawaler, z podstawowym wykształceniem, z konfliktem w rodzinie.

Jak wynika z danych Policji najczęściej wybieranym sposobem dokonywania prób samobójczych było powieszenie się, najrzadziej zażycie trucizny.

Najwięcej prób samobójczych podejmowano w województwie śląskim – 1 511 prób, z czego 687 prób zakończyło się zgonem. Najrzadziej zamachy samobójcze podejmowano w woj. opolskim (235 razy, z czego 144 zakończyły się zgonem). Najczęstszym powodem podjęcia próby samobójczej były nieporozumienia rodzinne (1 341) oraz zaburzenia psychiczne (1 124).

Próby samobójcze podjęło aż osiemdziesięcioro dzieci w wieku 5-14 lat.

Jak wyjaśnia prof. Piotr Gałecki z Kliniki Psychiatrii Dorosłych w Łodzi, konsultanta krajowego w dziedzinie psychiatrii, spadająca liczba samobójstw to efekt pracy wszystkich zaangażowanych w pomoc osobom chorym psychicznie.

Zdecydowana większość nieskutecznych prób samobójczych, jego zdaniem, nie jest ujmowana w kartotekach policji. Są to próby podejmowane w samotności, pod wpływem impulsu, w stanie upojenia alkoholowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH