Polacy pracują nad lekiem do walki z białaczką

FARMAKOTERAPIA

Autor: Rynek Zdrowia/rynekaptek.pl   01-06-2016, 13:17

Polacy pracują nad lekiem do walki z białaczką Firma GeneaMed pracuje nad lekiem na białaczkę

Polska spółka GeneaMed patentuje nowe wykorzystanie tzw. dendrymerów. Być może znajdą one zastosowanie w walce z lekoopornymi formami białaczek.

Działająca od czerwca 2015 roku łódzka spółka biotechnologiczna, pracująca nad wprowadzeniem na rynek światowy dendrymerów jako potencjalnego leku na przewlekłą białaczkę limfocytową, odkryła, że zmodyfikowane nanocząsteczki skutecznie pomagają także pacjentom, na których nie działają dostępne obecnie na rynku farmaceutycznym leki.

GeneaMed zgłosiła już do patentowania swoje odkrycie. Obejmuje ono wykorzystanie dendrymerów w leczeniu nie tylko przewlekłej białaczki limfocytowej (PBL), ale również innych chorób białaczkowych i lekoopornych form białaczek.

Jak podaje dr Ida Franiak-Pietryga, dyrektor ds. B+R w GeneaMed uczeni pracujący w firmie odkryli, że nanocząsteczki, nad którymi pracują i które okazały się skuteczne w zwalczaniu nowotworowych komórek w przypadku białaczki PBL, radzą sobie także z dotychczas lekoopornymi formami tej choroby. Dendrymery są więc nadzieją dla pacjentów ze specyficznymi aberacjami chromosomowymi oraz mutacjami genetycznymi, dla których zwykle nie ma szans.

Dendrymery to nanocząsteczki, które wykorzystywane są do transportu substancji aktywnych w warunkach biologicznych i do tej pory próbowano je wykorzystać do przenoszenia niektórych leków w organizmie człowieka. 

Dr Franiak-Pietryga odkryła, że dendrymery mogą – po pewnej modyfikacji struktury chemicznej – same powodować śmierć komórek białaczkowych. Dziś wiadomo, że mają szansę pomóc pacjentom nie tylko z przewlekłą białaczką limfocytową, ale również tym cierpiącym na inne rodzaje chorób rozrostowych.

Rozwiązaniami spółki zainteresowało się już kilka firm farmaceutycznych, także z Azji. Spółka wciąż szuka inwestorów.

Więcej: www.rynekzdrowia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH