Polacy w projekcie Prepare, ułatwiającym badania nad grypą

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   06-12-2016, 08:42

Polacy w projekcie Prepare, ułatwiającym badania nad grypą Naukowcy pracują na d tym, by nie powtórzyła się pandemia

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, wspólnie z lekarzami rodzinnymi, uczestniczą w europejskim projekcie PREPARE, który ma m.in. ułatwić badania nad grypą w przypadku pojawienia się epidemii i pomóc w opracowaniu zasad postępowania z tą infekcją.

W tym roku także łódzcy naukowcy rozpoczynają badania pacjentów zakażonych grypą. - Od czasu wielkiej pandemii z 1918 r., gdzie około 1/3 osób na świecie była zarażona wirusem grypy, nie było zdarzenia w tej skali. Mniejsze epidemie pojawiają się, ale nie można wykluczyć i takiej. Tego się obawiamy - powiedział PAP prof. Maciej Godycki-Ćwirko, kierownik Centrum Medycyny Rodzinnej i Społeczności Lokalnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Jego zdaniem, przyczyną pandemii może być pojawienie się wirusa, który jest nieznany ludzkiemu organizmowi. - Wirusy grypy zmieniają się, mutują. Mogą zmieniać się z tego powodu, że zarażone są zwierzęta, ptaki i te nietypowe wirusy w szczególności mogą zagrażać ludziom - dodał.

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi od kilku lat badają infekcje i uczestniczyli w kilku międzynarodowych projektach.

- Uświadomiliśmy sobie, że często spóźniamy się z badaniami. W przypadku dużych zdarzeń, jak epidemie na szeroka skalę, rozpoczęcie badania opóźnione jest czasem o kilka miesięcy. Wiąże się to z przeprowadzeniem wszystkich koniecznych procedur, w szczególności uzyskaniem zgody Komisji Bioetycznej i urzędów, które rejestrują badania - dodał.

W związku z tym - jak podkreślił - UE postanowiła sfinansować projekt PREPARE, w którym uczestniczy ponad 20 krajów europejskich, a także Australijczycy i Amerykanie. - Celem tego projektu jest zbudowanie pewnej infrastruktury w podstawowej opiece zdrowotnej, również w szpitalach na oddziałach nagłej pomocy, która jest przygotowana do podjęcia działań badawczych, kiedy epidemia się pojawi - wyjaśnił ekspert.

Jego zdaniem, stworzenie takiej sieci i platformy badawczej zajmie kilka lat, bowiem wymaga to zmiany pewnych działań i procedur, w szczególności związanych z uzyskaniem zgody pacjentów na wykorzystanie danych, które wcześniej przeznaczone były tylko do celów medycznych np. pobranych od nich wymazów.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH