Polimery i polielektrolity w inteligentnym dostarczaniu leków

FARMAKOTERAPIA

Autor: cordis.europa.eu/rynekaptek.pl   15-04-2015, 08:04

Polimery i polielektrolity w inteligentnym dostarczaniu leków Nanoskalowe urządzenia wykonane z polimerów i polielektrolitów cieszą się coraz większym zainteresowaniem w kontekście kontrolowanego i inteligentnego dostarczania leków (fot. Fotolia/PTWP)

Nanoskalowe urządzenia wykonane z polimerów i polielektrolitów cieszą się coraz większym zainteresowaniem w kontekście kontrolowanego i inteligentnego dostarczania leków. Naukowcy badali słabo poznane mechanizmy transportowe, aby przyczynić się do stworzenia takich rozwiązań.

Finansowany ze środków UE projekt "Transport studies on polymer based nanodevices and assemblies for delivery and sensing" (TRASNADE) wspierał prace związane z projektowaniem udoskonalonych systemów, do zastosowania w środowiskach cieczy jonowych, takich jak te znajdujące się w komórkach i tkankach. W tym celu dokonano syntezy polielektrolitów (polimerów z jonizowanym łańcuchem bocznym) materiałów wielowarstwowych na powierzchniach płaskich i cząsteczkach koloidalnych (takich, w których ulegają zawieszeniu cząstki nierozpuszczalne). Szczotki polimerowe to zbiory makrocząsteczek przywiązanych do powierzchni. Polimeryzację przeprowadzono zarówno na powierzchniach planarnych, jak i koloidalnych. Pęcherzyki polimerowe są preparowane przy pomocy sulfonowanego polistyrenu i nanoszone warstwa po warstwie na cząsteczki planarne lub koloidalne.

Uczeni przeanalizowali potencjał Z sferycznych szczotek w stosunku do siły jonowej roztworu, w którym są umieszczone. Potencjał Z jest powiązany z równowagą elektrochemiczną na połączeniach międzyfazowych i zależy od właściwości zarówno cieczy, jak i powierzchni. Ze względu na jonowy charakter cieczy w ciele, potencjał Z jest ważnym wskaźnikiem czynników dyfuzyjnych. Co ciekawe, naukowcy odnotowali niewielką zależność między potencjałem Z a siłą jonową.

Dyfuzję poprzez pęcherzyki polimerowe badano przy pomocy nowej techniki gaszenia fluorescencji opracowanej przez jednego z partnerów projektu. Zespół ocenił rolę grubości warstwy, stężenia soli oraz położenia oznaczonych polielektrolitów w polimerowej membranie elektrolitowej. Odchylenia od oczekiwanych wyników wskazują, że dyfuzji nie można uznać za proces całkowicie losowy.

Następnie zespół przystąpił do wykonania pomiarów elektrochemicznych transportu przez materiał wielowarstwowy. Całkowity prąd był zmniejszany wraz ze wzrostem liczby warstw. W badaniu wpływu gęstości szczepienia na transport molekularny przez szczotki naukowcy uzyskali dyfuzję o siedem rzędów wielkości mniejszą niż ta zazwyczaj obserwowana w roztworach wodnych. Wpływ temperatury na dyfuzję był uzależniony od obecności soli w roztworze.

Więcej: cordis.europa.eu

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH