Polscy naukowcy pracują nad lekiem na białaczkę

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP Nauka w Polsce/rynekaptek.pl   23-04-2015, 11:43

Polscy naukowcy pracują nad lekiem na białaczkę Badania nad lekiem na białaczkę

Do badań klinicznych trafi wkrótce związek hamujący procesy nowotworowe, wyselekcjonowany przez polskich naukowców. To pierwszy taki projekt w dziedzinie onkologii, który do tak zaawansowanego etapu badań doprowadzi polska firma biotechnologiczna.

Poszukiwaniem coraz lepszych leków zajmuje się wiele firm biotechnologicznych. Projekty tego typu prowadzone w Polsce dofinansowuje m.in. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ze środków programu INNOMED.

Taki grant otrzymała spółka Selvita, która zatrudnia naukowców poszukujących związków chemicznych wykazujących aktywność przeciwnowotworową. Najbardziej obiecujący projekt wkrótce osiągnie pierwszy etap badań klinicznych.

Badania kliniczne są kluczowym etapem wdrażania innowacji medycznych. Dają odpowiedź na pytania o skuteczność terapeutyczną i bezpieczeństwo stosowania nowych związków.

Na wprowadzenie do badań klinicznych nowych, selektywnych inhibitorów kinaz o działaniu przeciwnowotworowym przeznaczono 20,1 mln złotych, z czego 9,4 mln złotych to dofinansowanie z NCBR. Prace rozpoczęły się w lipcu 2014 r., a zakończą w kwietniu 2017 r. Projektem kieruje dr Renata Windak.

- Na początku wybraliśmy dwa związki z dwóch najbardziej zaawansowanych projektów badawczych. Pierwszy z nich celuje w leczenie ostrej białaczki szpikowej, drugi zaś w leczenie raka jelita grubego. Są to inhibitory kinaz, czyli takie substancje, które mogą blokować pewne ścieżki sygnałowe w komórce, czyli np. zahamowują działanie onkogenów, specyficznych białek odpowiedzialnych za procesy nowotworowe. Leki, nad którymi pracujemy miałyby więc wpływ na zahamowanie procesu nowotworzenia u osób, u których raka wykryto - tłumaczy dr Windak.

Naukowcy zdecydowali, że w pierwszej kolejności do badań klinicznych zostanie wybrany związek potencjalnie skuteczny w leczeniu ostrej białaczki szpikowej, a także chłoniaków nieziarnicznych i szpiczaka mnogiego. Jest to obszar bardzo dużego zapotrzebowania.

Obecnie w praktyce medycznej stosowane są leki, które celują w nowotwory układu krwionośnego, jednak nie gwarantują one całkowitego wyleczenia i bardzo często przeżywalność pacjentów z zaawansowaną choroba nowotworową wynosi tylko kilka miesięcy. Nowy związek skierowany jest do grupy pacjentów, którzy nie odpowiadają na aktualnie stosowaną chemioterapię.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH