Polscy naukowcy pracują nad terapią fagową

FARMAKOTERAPIA

Autor: wp.pl/ rynekaptek.pl   11-03-2015, 12:22

Polscy naukowcy pracują nad terapią fagową

Krakowscy naukowcy pracują nad lekiem, który ułatwi usuwanie stanów zapalnych i infekcji wywołanych przez gronkowca złocistego i inne bakterie.

Na projekt o nazwie ONKOFAG przyznano fundusze z programu Innomed. Celem projektu jest opracowanie leku do stosowania miejscowego, przeznaczonego do likwidacji istniejącego zapalenia i infekcji bakteryjnych.

Innowacyjność leku polega na tym, że jako substancję czynną produktu naukowcy zastosowali bakteriofagi, czyli specjalną odmianę wirusów atakującą tylko bakterie. Ponieważ wirusy bakteryjne są skierowane przeciwko określonym patogenom, dlatego nie niszczą naturalnej, niezbędnej organizmowi flory bakteryjnej - informuje wp.pl

Preparat fagowy, w porównaniu do antybiotyków, spełni w znacznie wyższym stopniu wymagania stawiane antyseptykom do stosowania miejscowego. Mowa tutaj o niewywoływaniu bólu, braku negatywnego wpływu na procesy gojenia, braku barwy, braku stymulacji narastania oporności bakterii oraz wykazywaniu zgodności z materiałami i substancjami zawartymi w opatrunkach. Z punktu terapeutycznego niezwykle ważne są inne właściwości, m.in. bakteriofagi lepiej sprawdzają się gdy trzeba zredukować tzw. biofilmu (czyli warstwę zbudowaną z mikroorganizmów) i mają też zdolność do przedłużonego działania.

Nad projektem pracują naukowcy z Katedry Mikrobiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz firma BIOMED.

Wartość projektu wynosi ok. 8 mln zł, w tym ok. 3 mln zł zostało przyznane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju z puli programu sektorowego Innomed. Projekt został rozpisany na 5 lat, potrwa do 2019 roku.

Więcej: http://funduszeue.wp.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH