Polscy pacjenci mają dostęp do fumaranu dimetylu

FARMAKOTERAPIA

Autor: Marzena Sygut/rynekaptek.pl   01-07-2016, 13:30

Polscy pacjenci mają dostęp do fumaranu dimetylu Fumaran dimetylu od 1 lipca 2016 r. dostępny dla polskich chorych na SM

Fumaran dimetylu decyzją Ministerstwa Zdrowia od 1 lipca br. uzyskał refundację i może być stosowany w leczeniu rzutowo-remisyjnej postaci SM w pierwszej linii leczenia u nowo zdiagnozowanych pacjentów oraz u pacjentów aktualnie leczonych lekami pierwszej linii w przypadku wystąpienia objawów niepożądanych lub częściowej nieskuteczności terapii.

Fumaran dimetylu to pierwsze leczenie doustne dostępne w Polsce dla pacjentów w pierwszej linii leczenia SM. Charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym i neuroprotekcyjnym.

Lek w badaniach klinicznych wykazał, że istotnie wpływa na zmniejszenie częstości rzutów choroby (AAR – annualized relapse rate) o 53 proc., spowalnia progresję niepełnosprawności o 38 proc. (zmniejsza ryzyko wystąpienia 12-tygodniowej potwierdzonej progresji stopnia niepełnosprawności) oraz redukuje liczbę zmian w obrazowaniu rezonansem magnetycznym (o 90 proc. liczbę zmian ulegających wzmacnianiu po podaniu gadolinu, o 85 proc. liczbę nowych lub nowo powiększających się zmian w obrazach T2 zależnych, oraz o 72 proc. w obrazach T1 zależnych) przy jednoczesnym zachowaniu korzystnego profilu bezpieczeństwa i tolerancji.

Skuteczność fumaranu dimetylu wykazano również w grupie pacjentów z nowo zdiagnozowaną chorobą o wysokiej aktywności. W grupie tej, po dwóch latach leczenia lek ten zmniejszył o 56 proc. roczny wskaźnik rzutów oraz zmniejszył o 71 proc. progresję niepełnosprawności.

Zgodnie z danymi, u ponad połowy nowo zdiagnozowanych pacjentów, którzy zostali poddani leczeniu za pomocą fumaranu dimetylu, w ciągu 6 lat nie zaobserwowano nawrotów ani pogłębiania się niepełnosprawności, co dodatkowo potwierdza, że wczesne i skuteczne leczenie fumaranem dimetylu poprawia długookresowe wyniki leczenia.

Fumaran dimetylu jest zarejestrowany w Unii Europejskiej od stycznia 2014 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH