Polska wzmocni badania naukowe w dziedzinie nauk biomedycznych

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   04-08-2016, 12:25

Polska wzmocni badania naukowe w dziedzinie nauk biomedycznych Członkostwo w Konsorcjum zwiększy konkurencyjność polskich naukowców i badań w naukach biomedycznych.

Polska jest coraz bliżej przystąpienia do Konsorcjum na rzecz Infrastruktury Badawczej Biobanków i Zasobów Biomolekularych (BBMRI-ERIC).

List z prośbą w tej sprawie podpisał minister nauki Jarosław Gowin, a teraz czeka ona na akceptację zgromadzenia BBMRI-ERIC. Członkostwo zwiększy konkurencyjność polskich naukowców i badań w naukach biomedycznych.

BBMRI-ERIC (Biobanking and Biomolecular Resources Research Infrastructure - European Research Infrastructure Consortium) to organizacja zrzeszająca ponad 225 instytucji i placówek badawczych - głównie biobanków - z 30 krajów.

Pod koniec czerwca br. decyzję w sprawie przystąpienia Polski do Konsorcjum przyjęła Rada Ministrów. Z końcem lipca minister nauki Jarosław Gowin podpisał list, w którym wystąpił do dyrektora generalnego z oficjalną prośbą o członkostwo Polski w Konsorcjum na najbliższych pięć lat. Prośba ta musi zostać jeszcze zaakceptowana przez Zgromadzenie Członków organizacji.

- Przystąpienie i udział Polski w BBMRI-ERIC wpłynie pozytywnie na wzmocnienie skuteczności polskich badań w dziedzinie nauk biomedycznych. Pełne członkostwo to gwarancja dostępu dla polskich naukowców do wieloośrodkowej infrastruktury badawczej, w tym zasobów innych biobanków partnerskich, a także ważny krok ku zwiększeniu konkurencyjności polskich badań i krajowego przemysłu B+R w skali europejskiej i międzynarodowej - wyjaśnia, pytane przez PAP, biuro prasowe Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW).

Jak informuje MNiSW, od 2013 r. Polska formalnie uczestniczy w pracach organizacji w charakterze obserwatora. - Status ten pozwala na śledzenie prac podejmowanych na arenie krajów członkowskich w przedmiotowym zakresie, jednak nie pozwala na udział w podejmowaniu decyzji o strategii rozwoju nauk biomedycznych w Europie - przypomina MNiSW.

Wraz z podpisaniem listu przez ministra Gowina, nominację na tzw. Krajowy Ośrodek Wiodący otrzymał Biobank Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, a jego kierownik dr Łukasza Kozerę został koordynatorem krajowym.

Do grona siedmiu partnerów z Polski należą: Centralny Bank Tkanek i Materiału Genetycznego w Zakładzie Medycznej Diagnostyki Laboratoryjnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego; Pracownia Inżynierii Tkankowej w Zakładzie Histologii i Embriologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego; Pracownia Biobank w Katedrze Biofizyki Molekularnej Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego; Uniwersytet Medyczny w Lublinie; Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Chęcinach koło Kielc.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH