Polski egzoszkielet usprawni kończyny dolne

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   18-08-2011, 12:13

Nietypowego robota noszonego na nogach, który ułatwi poruszanie się osobom niepełnosprawnym przygotowuje Michał Mikulski z Politechniki Śląskiej. Egzoszkielet, bo tak nazywa się konstrukcja, powinien być gotowy za dwa lata.

Na przygotowanie "Rehabilitacyjnego egzoszkieletu kończyn dolnych" uczony otrzymał ponad 170 tys. zł w ramach programu Ventures Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

- Egzoszkielet to typ robota noszonego. Konstrukcja, którą zakładamy na siebie po to, by wzmacniać działanie naszych nóg, nie obciążając kręgosłupa, jednocześnie umożliwiając sterowanie robotem samemu użytkownikowi lub jego lekarzowi - wyjaśnił Michał Mikulski. Nie mają one zastąpić kończyn, ale umożliwić ruch osobom, które samodzielnie nie są do niego zdolne.

Konstrukcje tego typu są dostępne w Stanach Zjednoczonych czy Japonii, ale ta opracowywana przez Mikulskiego różni się od urządzeń produkowanych do tej pory. - Będzie nie tylko umożliwiał sterowanie siłowe, ale także wykrywał elektryczną aktywność mięśni - zapewnił twórca konstrukcji. Po założeniu egzoszkieletu na nogi, do osłabionych mięśni zostaną podpięte elektrody.

- Będziemy w stanie odczytać nawet ledwo wyczuwalny sygnał elektryczny, występujący w mięśniach osoby niepełnosprawnej i wzmocnić go na tyle, by mogła ona ruszyć ręką czy nogą za pomocą robota - wyjaśnia rozmówca.

Egzoszkielet będzie można skonfigurować do konkretnych czynności wykonywanych przez pacjenta, zaprogramować konkretne kąty, w jakich egzoszkielet ma rozciągać mięśnie i w jakich ma ruszać jego kończynami.

Odpowiedni mikroprocesor połączony z systemami wykrywania ruchu znajdzie się na samym urządzeniu, dlatego nie będzie potrzebny żaden komputer zewnętrzny. Jednak dzięki radiowemu łączu lekarz, będzie mógł podglądać stan pacjenta na komputerze i kontrolować pracę jego mięśni.

Więcej: http://www.naukawpolsce.pap.pl

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH