Polski start-up pracuje nad lekiem na białaczkę

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   09-07-2015, 09:45

Polski start-up pracuje nad lekiem na białaczkę

Fundacja Akcelerator Uniwersytetu Łódzkiego oraz krakowski fundusz zalążkowy INNOventure utworzyły start-upową spółkę GeneaMed, która ma wprowadzić na światowy rynek dendrymery. Jest to potencjalny lek na nieuleczalną dotąd przewlekłą białaczkę limfocytową.

Dendrymery są nanocząstkami wykorzystywanymi do transportu substancji aktywnych biologicznie w komórkach. Od kilku lat próbuje się je wykorzystywać do transportu niektórych leków w tkankach.

Zespół naukowców z Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego pod kierownictwem prof. Marii Bryszewskiej prowadzi badania nad tego typu nanocząstkami. Jak stwierdziła biofizyk dr Ida Franiak-Pietryga, zajmująca się diagnostyki chorób białaczkowych, zmodyfikowane chemicznie dendrymery mogą powodować śmierć komórkową komórek białaczkowych

- Innowacyjność tego wynalazku opiera się na zastosowaniu dendrymerów jako substancji aktywnych, per se, które mogą być głównym składnikiem lekarstwa. Nie muszą one być jedynie przekaźnikiem leków. Badania, które przeprowadziłam, pokazały, że dendrymery z doczepionymi cukrami na zewnętrznych wiązaniach mogą zmusić komórkę białaczkową do samobójstwa, a zarazem nie są szkodliwe dla zdrowych komórek organizmu – tłumaczy dr Ida Franiak-Pietryga.

Według dr Franiak-Pietrygi zmodyfikowane nanocząstki przeszły już część fazy przedklinicznej (badania na modelu komórkowym in-vitro) i teraz będą przechodzić badania na modelu in vivo czyli zwierzęcym

W badaniach nad dendrymerami postanowiła zaangażować się Fundacja Akcelerator Uniwersytetu Łódzkiego, która wspiera i organizuje współpracę pomiędzy światem biznesu a środowiskiem akademickim. Dotychczasowe badania pokazują bowiem iż ta substancja może zapobiec rozwojowi przewlekłej białaczki limfocytowej.

Według Ewy Postolskiej, prezes Fundacji Uniwersytetu Łódzkiego , w trakcie poszukiwań funduszu, który wsparłby przedsięwzięcie naukowe i ułatwił jego komercjalizacje, zgłosił się krakowski fundusz zalążkowy INNOventure.

INNOventure jest wspólnym przedsięwzięciem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Funduszu Zalążkowego Krakowskiego Parku Technologicznego, SATUS Venture oraz Krakowskiego Centrum Innowacyjnych Technologii INNOAGH. Jest to fundusz inwestycyjny, który wspiera naukowców, wynalazców i inżynierów w komercyjnym rozwijaniu ich projektów, lokowaniu ich na rynku i podnoszeniu ich wartości.  Powstał w ramach programu BRIdge Alfa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH