Polskie radiofarmaceutyki stosowane w walce z nowotworami

FARMAKOTERAPIA

Autor: NCBJ/ rynekaptek.pl   02-12-2014, 11:18

 Polskie radiofarmaceutyki stosowane w walce z nowotworami

Nowe leki opracowane i produkowane w Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) – ItraPol i LutaPol zwyciężyły w konkursie "Polski Produkt Przyszłości”.

Projekt "ItraPol i LutaPol, prekursory radiofarmaceutyków do zastosowań w radioterapii onkologicznej”  Ośrodka Radioizotopów Polatom (będącego częścią NCBJ), został nagrodzony tytułem "Polski Produkt Przyszłości Jednostki Naukowej”.

Rezultaty prac naukowców ze Świerku otwierają możliwości produkcji innowacyjnych lekarstw zwiększających skuteczność terapii nowotworowych. Pierwsze partie stosowane są już w polskich szpitalach onkologicznych dając nową nadzieję pacjentom z rozsianymi guzami neuroendokrynnymi, dla których dotychczasowe metody leczenia nie przynosiły zadowalających rezultatów.

- Badania nad ItraPolem i LutaPolem rozpoczęliśmy w 2007 roku. Zespół naszych naukowców wykonał całość prac, począwszy od pomysłu na nowe leki, poprzez ich zaprojektowanie, przebadanie i rejestrację po końcowe wdrożenie – podkreśla Renata Mikołajczak, pełnomocnik dyrektora ds. naukowych Ośrodka Radioizotopów Polatom.

Wyniki badań naukowych jednoznacznie pokazują, że dany typ komórek nowotworowych (np. guzów neuroendokrynnych) wytwarza określony typ receptorów. Wychwytują nimi z krwioobiegu naturalnie wytworzone w organizmie hormony i białka. Okazuje się, że można zaprojektować takie cząsteczki, które po wprowadzeniu do organizmu przemieszczą się bezpośrednio do komórek nowotworowych.

Przyłączając do nich preparaty izotopowe, jakimi są leki ItraPol i LutaPol, sprawi się, że zniszczą one komórki nowotworowe. Składniki nowych leków: Itr-90 (składnik ItraPolu) rozpada się z okresem półtrwania 2,7 dnia emitując promieniowanie beta (β-) o energii maksymalnej 2,27 MeV i zasięgu w tkankach około 12 mm a Lutet-177 (składnik LutaPolu) rozpada się z okresem półtrwania 7,6 dnia emitując promieniowanie beta (β-) o energii maksymalnej 0,5 MeV i zasięgu w tkankach około 2 mm.

- Wykorzystując więc powinowactwo do receptorów na komórkach nowotworowych oraz promieniowanie beta przyłączonych izotopów można skonstruować leki – radiofarmaceutyki, które tworzą nową grupę innowacyjnych produktów leczniczych wysoce skutecznych w walce z chorobami nowotworowymi. Szczególnie istotne jest to w przypadku, kiedy komórki rakowe rozsiane są po całym ciele pacjenta – tłumaczy prof. Renata Mikołajczak.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH