Polsko-Amerykańska Nagroda Naukowa dla badaczy RNA

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   16-11-2016, 14:28

Polsko-Amerykańska Nagroda Naukowa dla badaczy RNA Jeżeli będziemy potrafili RNA naprawić, będziemy potrafili przeciwdziałać tym chorobom

Profesorowie Ryszard Kierzek z Polski i Douglas H. Turner z USA - badacze RNA - zostali w Warszawie uhonorowani Polsko-Amerykańską Nagrodą Naukową. Przyznała ją po raz drugi Fundacja na rzecz Nauki Polskiej i największe stowarzyszenie naukowe AAAS.

- Wiele chorób, jakie ludzi dotyka, ma swoje podłoże genetyczne w RNA. Jeżeli będziemy potrafili RNA naprawić, będziemy potrafili przeciwdziałać tym chorobom - skomentował badania prof. Kierzek.

Dzięki wynikom badań Kierzka i Turnera możliwe stało się przewidywanie struktury dowolnego RNA na podstawie jego sekwencji. Badania profesorów pozwoliły określić termodynamiczne reguły fałdowania RNA. Obecnie metoda ta jest używana przez większość grup zajmujących się RNA.

Prof. Ryszard Kierzek z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu i Douglas Turner z Wydziału Chemicznego Uniwersytetu w Rochester zostali wyróżnieni za badania właściwości termodynamicznych, biologicznych i strukturalnych kwasu rybonukleinowego (RNA) oraz syntezy chemicznej RNA.

Polsko-Amerykańska Nagroda Naukowa jest przyznawana wspólnie przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej i największe na świecie stowarzyszenie naukowe American Association for the Advancement of Science (AAAS). Może ją otrzymać para naukowców - jeden pracujący w Polsce, a drugi w USA - za wybitne osiągnięcie naukowe będące efektem ich współpracy. Nagroda wynosi po 5 tys. dol.

- Współpracujemy już 30 lat. Doug był w Polsce kilkanaście razy, ja w jego grupie w laboratorium pracowałem w sumie może 6-7 lat - wspomniał w rozmowie z PAP prof. Kierzek. Naukowcy mają na koncie 60 wielokrotnie cytowanych wspólnych publikacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH