Polsko-amerykańskie badania grzybów i porostów w Puszczy Białowieskiej

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   06-07-2015, 10:17

Polsko-amerykańskie badania grzybów i porostów w Puszczy Białowieskiej Naukowcy szukają zdrowotnych porostów

Nowych substancji, które można zastosować w walce z rakiem, ale też na przykład z depresją będą wspólnie szukać w roślinach, grzybach i porostach z Puszczy Białowieskiej naukowcy z Politechniki Białostockiej oraz Uniwersytetu Missisipi w USA.

Studenci oraz naukowcy z tych placówek rozpoczynają wspólny grant naukowy. National Science Foundation ze Stanów Zjednoczonych przeznaczyła na ten cel 250 tys. dolarów. Grant potrwa trzy lata.

"W ramach tego grantu izolowane będą metabolity wtórne z unikalnych, a obecnych w Polsce, gatunków roślin, grzybów i porostów, by badać ich aktywność biologiczną, w tym antynowotworową, przeciwgrzybiczą, antymalaryczną czy przeciwbakteryjną" - poinformowała w komunikacie rzeczniczka Politechniki Białostockiej Dorota Sawicka.

Uczelnie białostocka i amerykańska współpracują ze sobą od 2013 roku. Goście z USA, którzy teraz przyjechali do Polski, już obejrzeli laboratoria politechniki, w poniedziałek rozpoczynają się wykłady i prace terenowe w Puszczy Białowieskiej.

W Hajnówce na skraju Puszczy Białowieskiej Politechnika Białostocka ma swój zamiejscowy wydział leśny. W 2013 roku powstała tam specjalistyczna pracownia środowiska leśnego. Laboratorium wyposażono w nowoczesny sprzęt do badań fizyko-chemicznych i oznaczeń botanicznych zasobów naturalnych Puszczy Białowieskiej, takich jak na przykład właśnie grzyby czy porosty.

- Nasz główny cel - znaleźć lek z roślin i grzybów na choroby nowotworowe. Druga zmora naszych czasów to choroby układu nerwowego: depresja, schizofrenia, na które nie ma w tej chwili dobrych leków i tutaj rośliny znowu dają nam dużą szansę znalezienia skutecznego antidotum - podkreśla dr Jordan Zjawiony, profesor z Katedry Nauk Biomolekularnych Wydziału Farmacji Uniwersytetu Missisipi.

Dodaje, że Puszcza Białowieska słynie z bogatej flory, która wciąż jest jeszcze stosunkowo mało poznana: - Chcemy ją badać pod kątem przyszłej przydatności i poszukiwać potencjalnych leków naturalnych, które mają mniej efektów ubocznych niż leki syntetyczne. W badaniach tych pokładamy duże nadzieje. Mamy już wstępne, obiecujące rezultaty wcześniejszych prac. Przyszłość to także publikacje i wspólne patenty, które zakłada umowa o współpracy między uczelniami - podkreśla dr Jordan Zjawiony.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH