Polsko-szwajcarski projekt: szukają sposobu na walkę z czerniakiem

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP Nauka w Polsce/ rynekaptek.pl   08-07-2016, 09:06

Polsko-szwajcarski projekt: szukają sposobu na walkę z czerniakiem

Polsko-szwajcarski zespół szuka związków peptydowych, które będą działały na układ immunologiczny podobnie jak przeciwciała i pomogą w skuteczniejszym leczeniu czerniaka.

W ramach badań naukowcy ze Szwajcarii projektują związki metodami komputerowymi, a Polacy je syntetyzują i badają.

Prof. Sylwia Rodziewicz-Motowidło z Katedry Chemii Biomedycznej Uniwersytetu Gdańskiego przypomina, że czerniak to bardzo groźny nowotwór - kiedy wrośnie 5 mm w głąb skóry właściwej, staje się niebezpieczny i należy podjąć z nim walkę przy użyciu nie tylko skalpela. Dodaje, że komórki nowotworowe najczęściej tworzą przerzuty do węzłów chłonnych oraz innych narządów, np. płuc.

Według Rodziewicz-Motowidło dotychczasowe terapie w zaawansowanym stadium choroby są mało skuteczne. Najlepsza metoda - immunoterapia - przedłuża życie 60. proc. chorym do ok. dwóch lat, a przy tym jest bardzo droga.

Naukowcy chcą więc znaleźć związek, który będzie działał podobnie jak przeciwciała, ale będzie tańszy, łatwiejszy do uzyskania, przechowywania i podawania.

Polsko-szwajcarski zespół poszukiwania prowadzi w obszarze związków peptydowych. Udało im się już zaprojektować i zsyntezować peptyd, który - jak wyjaśnia prof. Sylwia Rodziewicz-Motowidło - "przyłącza się do białka BTLA obecnego na cytotoksycznych limfocytach T". Jednak na razie nie jest w stanie hamować jego oddziaływania z białkiem HVEM i aktywować układu immunologicznego.

Naukowcy z Polski i Szwajcarii pracują nad tym, aby tak zmodyfikować związek, by silniej oddziaływał z białkiem BTLA.

Badania finansowane są w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Badawczego (PSPB) obsługiwanego przez Ośrodek Przetwarzania Informacji - Państwowy Instytut Badawczy.

Więcej: PAP Nauka w Polsce

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH