Pomorze: zebrali 17,5 tony przeterminowanych leków

FARMAKOTERAPIA

Autor: gdansk.naszemiasto.pl/ rynekaptek.pl   20-10-2014, 09:16

Pomorze: zebrali 17,5 tony przeterminowanych leków

Komunalny Związek Gmin Dolina Redy i Chylonki od ponad 15 lat prowadzi zbiórkę nietypowych i niebezpiecznych odpadów. Działania prowadzone przez Związek uważane są za jedne z najbardziej skutecznych w skali całego kraju.

W latach 2001-2011 roku na terenie Związku utworzono 10 stacjonarnych kontenerowych Punktów Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych. Dwa kolejne są w budowie. Równocześnie Komunalny Związek Gmin prowadzi regularną Objazdową Zbiórkę Odpadów Niebezpiecznych.

Odbywa się ona od dwóch do trzech razy w roku. Mieszkańcy mogą przynosić swoje odpady niebezpieczne do odpowiednio oznakowanych samochodów stojących w wyznaczonych miejscach i przekazywać je bezpośrednio pracownikowi obsługującemu zbiórkę.

Przed każdą turą zbiórki materiały informacyjne (ulotki, plakaty) z miejscem i godzinami postoju samochodu dystrybuowane są do placówek oświatowych, urzędów, administracji budynków mieszkalnych i placówek handlowych.

Listę odpadów, które określane są jako niebezpieczne, otwierają lekarstwa. Obecnie na terenie Związku pojemniki do zbierania niepotrzebnych leków ustawione są w 164 punktach (głównie w aptekach), a leki z pojemników odbierane są dwa razy w miesiącu, po zgłoszeniu przez aptekę konieczności ich odbioru. W 2013 roku konieczność opróżnienia pojemników zgłoszono 1 127 razy, a w efekcie zebrano ok. 17 580 kg przeterminowanych leków.

Związek apeluje do mieszkańców, aby nie wyrzucali niewykorzystanych leków do pojemników na odpady zmieszane ani do kanalizacji, ponieważ oczyszczalnie ścieków nie neutralizują substancji zawartych w antybiotykach, przez co bakterie i wirusy obecne w wodzie uodporniają się na działanie leków. Obecność w wodzie resztek leków powoduje zaś ponowne ich spożywanie przez ludzi i zwierzęta.

Więcej: http://gdansk.naszemiasto.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH