Ponad połowa mieszkańców Unii Europejskiej cierpi na nadwagę lub otyłość

FARMAKOTERAPIA

Autor: EC, LJ/rynekaptek.pl   09-12-2010, 10:06

Ponad połowa mieszkańców Unii Europejskiej cierpi na nadwagę lub otyłość

W Wielkiej Brytanii, Irlandii i na Malcie otyły jest juz co czwarty obywatel - wynika z unijnego raportu "Health at a glance".

Z ogłoszonego właśnie raportu o stanie zdrowia Europejczyków Komisji Europejskiej i Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) widać wyraźnie, że w ciągu ostatnich 20 lat podwoiła się liczba osób z nadwagą.

Średnia dla krajów UE to 15,5 proc. dorosłych otyłych, podczas gdy w Polsce jest ich 12,5 proc. Lepiej od nas wypadają m.in. Francuzi, a w dwóch krajach Unii - we Włoszech i w Rumunii - otyłych jest mniej niż 10 proc.

Problemy zaczynają się już w dzieciństwie: co siódme europejskie dziecko jest otyłe, a tylko co piąte regularnie uprawia sport. Komisja Europejska przypomina, że otyłość oznacza zwiększone ryzyko chorób serca, cukrzycy, niektórych rodzajów raka, artretyzmu, astmy oraz pogarsza jakość życia i przyczynia się do przedwczesnej śmierci.

Według raportu, średnia długość życia w UE wzrosła z 72 lat w 1980 roku do 78 w 2007 roku. Jest mniej zgonów z powodu zawałów serca, jednak pozostaje to główną przyczyną śmierci (40% wszystkich zgonów w UE). Drugą przyczyną zgonów jest rak (26% w 2008 roku). Za taką statystykę najbardziej odpowiadają: Dania, Węgry, Polska, Czechy, Słowacja, Słowenia. Najrzadziej na raka umierają mieszkańcy Cypru, Finlandii i Szwecji.  

Do 2050 roku podwoi się liczba osób powyżej 65 r.ż., do 135 mln osób. To oznacza więcej przypadków demencji i innych chorób otępiennych. Eksperci szacują, że koszty opieki nad tymi osobami wzrosną do 2030 roku do 250 mld euro w UE.

Raport podaje też wydatki poszczególnych państwa na opiekę zdrowotną. W 2008 średnia PKB na zdrowie w krajach UE wynosiła 8,3% (w 1998 było to 7,3%).

Badanie zdrowia mieszkańców Unii objęło także palenie papierosów i spożycie alkoholu. Z raportu wynika, że po papierosy sięgają coraz młodsi. Pali ponad 20% nastolatków, którzy dopiero co ukończyli 15 r.ż. W tej grupie jest więcej dziewcząt. Chłopcy dominują jednak w grupie młodzieży spożywającej alkohol. Prawie 40% dzieci z grupy 15. latków przynajmniej raz w życiu upiło się w Danii, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Bułgarii, Estonii i na Litwie.
Pełny raport: http://ec.europa.eu/health/reports/european/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH