Popularne opatrunki dla chorych na EB nadal zbyt drogie

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   21-02-2017, 14:41

Popularne opatrunki dla chorych na EB nadal zbyt drogie Jak wskazuje Fundacja EB Polska koszt najpopularniejszego opatrunku (Mepitel Transfer) dalej pozostaje ponad 10-krotnie wyższy niż jeszcze 2 lata temu

Zgodnie z obietnicą resortu zdrowia, w projekcie nowej listy refundacyjnej znalazły się opatrunki, do których chorzy na EB będą dopłacać mniej lub wcale. Jednak najczęściej stosowany opatrunek nie zmieni swojej ceny i nadal miesięczny koszt jego zakupu będzie wynosił ok. 2,5 tys. zł.

Na początku stycznia - po publikacji obecnie obowiązującej listy refundacyjnej - pacjenci chorzy na EB alarmowali, że dopłaty do specjalistycznych opatrunków wzrosły tak znacznie, że nie stać ich na zakup opatrunków, które są niezbędne w codziennej walce z chorobą.

Po apelach pacjentów i ich rodzin resort zdrowia zapewnił, że podejmie działania, aby wraz z wejściem w życie kolejnej (marcowej) listy refundacyjnej, pacjenci mieli zapewnione opatrunki po jak najniższej cenie.

Jak wskazuje Fundacja EB Polska, z projektu nowej listy refundacyjnej wynika, że chorzy na EB będą mniej dopłacać do ok. połowy opatrunków objętych refundacją. Na liście pojawiło się też kilka opatrunków, za które pacjenci nie będą musieli płacić (np. za opatrunek Mepilex EM pacjenci do tej pory płacili 2,25 zł, a teraz otrzymają go bezpłatnie).

Prezes Fundacji EB Polska dr Katarzyna Wertheim-Tysarowska w rozmowie z PAP oceniła, że problem opłat za opatrunki został rozwiązany tylko częściowo.

- Niestety koszt najpopularniejszego opatrunku (Mepitel Transfer) dalej pozostaje ponad 10-krotnie wyższy niż jeszcze 2 lata temu - zaznaczyła.

Wskazała, że choć dopłata do tego opatrunku spadła, to nadal wynosi ona 13,38 zł, a więc więcej niż jeszcze w październiku 2016 r. (wówczas było to 12,93 zł). Dla porównania w styczniu 2015 r. pacjenci płacili za ten rodzaj opatrunku około złotówki.

- Chorzy zużywają ok. 200 tych opatrunków miesięcznie, co wciąż oznacza wydatek ponad 2,5 tys. zł - podkreśliła Wertheim-Tysarowska.

Zgodnie z ustaleniami styczniowego spotkania przedstawicieli resortu zdrowia z organizacjami reprezentującymi pacjentów chorych na EB, fundacja przekazała MZ propozycję nowego podziału grup limitowych, co ma umożliwić zmniejszenie dopłat pacjentów do wszystkich typów opatrunków. Wertheim-Tysarowska poinformowała PAP, że na razie fundacja nie otrzymała odpowiedzi na złożone pismo.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH