Postępy w terapii czerniaka

FARMAKOTERAPIA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   11-10-2011, 06:05

Postępy w terapii czerniaka

Rosnąca liczba zachorowań na czerniaka i coraz młodszy wiek chorych zdeterminowały świat nauki do znalezienia skutecznych leków. Niektóre są już dostępne na rynku, inne znajdują się w fazie badań.

- Co roku w Europie notuje się 68 tys. nowych zachorowań na czerniaka przerzutowego, ponad 20 tys. chorych umiera. Stanowi on ledwie 4 proc. zachorowań wśród wszystkich nowotworów skóry, ale odpowiada za 80 proc. zgonów - mówił Axel Hoos, odpowiadający za dział immunologii i onkologii firmy Bristol Myers Squibb, podczas konferencji prasowej zorganizowanej w ramach tegorocznego Europejskiego Multidyscyplinarnego Kongresu Onkologicznego w Sztokholmie (23-27 września 2011r.).


Nowotwór młodości

W takich krajach jak Wielka Brytania przybiera rozmiary epidemii. Drastycznie obniża się średnia wieku chorych. Czerniak jest najczęściej występującym nowotworem wśród 20. latek. W Polsce na razie jest w drugiej dziesiątce najczęściej występujących nowotworów.- To pokazuje różnicę w determinacji do walki z chorobą - podsumowuje epidemiologię nowotworu Piotr Rutkowski kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Centrum Onkologii w Warszawie:

- Wystarczy spojrzeć na rosnącą liczbę sesji poświęconych temu typowi raka na międzynarodowych zjazdach onkologów.

O czerniaku przerzutowym zaczęło być głośno podczas ubiegłorocznego ASCO za sprawą informacji o postępie, jaki w tym obszarze nie był widziany od lat 70. tych. 


Długoletnie przeżycia
W 2010 roku na łamach NEJM opublikowane zostały wyniki badań ipilimumabu (Bristol Myers Squibb). Lek jest ludzkim przeciwciałem monoklonalnym, które blokuje antygen CTLA-4 i wzmacnia układ immunologiczny do aktywności w walce z komórkami czerniaka. W marcu 2011 roku lek zarejestrowała FDA w monoterapii do leczenia chorych w III i IV stadium choroby. W lipcu ipilimumab został zarejestrowany przez EMA.W trzyramiennym randomizowanym badaniu klinicznym III fazy z losowym doborem chorych z nieresekcyjnym czerniakiem w III i IV stopniu zaawansowania, u który wystąpiła progresja choroby po leczeniu systemowym, porównano ipilimumab ze szczepionką glikopeptydową (gp100).CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH