Potencjalny lek na chorobę Alzheimera okazał się nieskuteczny

FARMAKOTERAPIA

Autor: Rzeczpospolita/rynekaptek.pl   25-11-2016, 09:45

Potencjalny lek na chorobę Alzheimera okazał się nieskuteczny Zawiedzione nadzieje chorych na Alzheimera - potencjalny lek firmy Eli Lilly okazał się nieskuteczny

Niepowodzeniem zakończyły się badania kliniczne jednego z najbardziej obiecujących leków na Alzheimera. Solanezumab firmy Eli Lilly miał likwidować złogi beta amyloidu w mózgach chorych. Niestety III faza badań nie potwierdziła korzyści ze stosowania nowego leku.

Badania Expedition 3 prowadzone z udziałem ok. 2 tys. pacjentów, którym podawano solanezumab oraz obojętne placebo zakończyły się fiaskiem. Firma zainwestowała w ten lek 25 lat pracy i około 3 miliardów dolarów. Wiadomość o negatywnym wyniku badań klinicznych III fazy spowodowały spadek akcji firmy aż o 14 proc. - pisze Rzeczpospolita.

Eksperci są zaskoczeni o skierowaniu potencjalnego leku do tej fazy badań. Okazuje się bowiem, że ani badania kliniczne fazy I, ani II, ani też wstępne badania fazy III nie dawały powodów do nadzwyczajnego optymizmu.

W grupie 19 pacjentów z niezbyt zaawansowanym alzheimerem (I faza badań klinicznych) lek nie przyniósł znaczącej poprawy. Przypisano to zbyt małej dawce.

II faza objęła 52 pacjentów, którym wstrzykiwano przez 12 tygodni lek lub placebo. Tu też nie odnotowano zmian w sprawności pamięci.

Mimo tego skierowano lek do badań III fazy (Expedition 1 i 2), które objęły nieco ponad tysiąc chorych. Także podczas tej próby nie zarejestrowano znaczącej poprawy funkcji poznawczych.

Mimo tego firma zorganizowała badanie Expedition 3, podczas którego pacjenci otrzymywali solanezumab przez 80 tygodni. Także, i te badania pokazały, że lek nie ma wartości klinicznej.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH