Powinien być lepszy dostęp do terapii biologicznych w leczeniu łuszczycy

FARMAKOTERAPIA

Autor: KLX/rynekaptek.pl   25-11-2016, 13:43

Powinien być lepszy dostęp do terapii biologicznych w leczeniu łuszczycy Specjaliści uważają, że niezbędne jest wprowadzenie opieki skoordynowanej nad pacjentami chorymi na łuszczycę oraz szeroka edukacja pacjentów.

W Polsce istnieje 39 ośrodków, gdzie w ramach programu lekowego, pacjenci z łuszczycą leczeni są innowacyjnymi terapiami. Niezbędne jest natomiast wprowadzenie opieki skoordynowanej - mówi prof. Witold Owczarek z Kliniki Dermatologii w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie.

O problemach chorych na łuszczyce rozmawiano podczas seminarium Fundacji WHC ''Innowacje w leczeniu łuszczycy ocena dostępności w Polsce'', które odbyło się w Warszawie 22 listopada 2016 r.

Jak pokazują dane z najnowszego raportu Fundacji WHC, na temat dostępności do leczenia łuszczycy w Polsce, czas oczekiwania na wizytę u dermatologa w niektórych miastach w Polsce może sięgać kilku miesięcy. Jednak kolejka do lekarza to dla osoby chorej na łuszczycę wierzchołek góry lodowej. Z powodu widocznych zmian skórnych pacjenci dermatologiczni często borykają się z poczuciem wstydu, stygmatyzacją czy odrzuceniem. Znaczna część chorych na łuszczycę cierpi na depresję.W związku z tym choroba ta poza farmakoterapią wymaga również wsparcia psychologicznego.

Specjaliści przekonują, że łuszczyca jest chorobą ogólnoustrojową, a objawy skórne mogą być zapowiedzią innych chorób. Statystycznie u pacjentów cierpiących na umiarkowaną i ciężką postać łuszczycy, w okresie 4 lat od zachorowania rozwijają się choroby współistniejące, które prowadzą do uszkodzenia tkanek i narządów. Łuszczyca zwiększa ryzyko wystąpienia m.in. nadciśnienia, zawału, otyłości i cukrzycy.

W zależności od nasilenia zmian skórnych, można łuszczycę podzielić na łagodną, umiarkowaną i ciężką. Dzięki coraz nowszym opcjom terapeutycznym, większość pacjentów z łuszczycą o lekkiej postaci może być kontrolowana. Jednak, co podkreślił prof. Jacek Szepietowski, Kierownik Kliniki Dermatologicznej we Wrocławiu, dla części pacjentów konieczne jest leczenie biologiczne, które skutecznie eliminuje zmiany skórne, zmniejsza nasilenie świądu, ale przede wszystkim zmniejsza ryzyko rozwoju zmian stawowych i ogólnoustrojowych.

Prof. Witold Owczarek, kierownik Kliniki Dermatologii w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie, w swoim wystąpieniu wskazał, że w Polsce istnieje 39 ośrodków, gdzie w ramach programu lekowego leczonych jest z wykorzystaniem innowacyjnych terapii 748 pacjentów z umiarkowaną i ciężką postacią łuszczycy plackowatej. Najnowsze badania wskazują jednoznacznie, że terapie biologiczne nie mają sobie równych, jeśli chodzi o efekt terapeutyczny. Dlatego ważne jest, aby dostęp do nich dla polskich pacjentów był taki jak w innych krajach Unii Europejskiej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH