Powstał katalog jadów terapeutycznych

FARMAKOTERAPIA

Autor: kopalniawiedzy.pl/rynekaptek.pl   27-11-2015, 10:31

Powstał katalog jadów terapeutycznych Katalog jadów i toksyn pomoże w pozyskiwaniu nowych leków

Nicholas Tatonetti i Joseph Romano z Uniwersytetu Columbii do stworzyli 1. katalog zwierzęcych toksyn i ich fizjologicznego wpływu na ludzi. VenomKB (Venom Knowledge Base) podsumowuje wyniki 5117 badań z literatury medycznej.

Dotyczą one wykorzystania toksyn jadów w roli środków przeciwbólowych, a także w terapii nowotworów, cukrzycy, otyłości czy niewydolności serca – podaje kopalniawiedzy.pl.

Katalog uwzględnia blisko 42.723 oddziaływania na organizm. Współczesna medycyna wykorzystuje tylko małą część opisanych toksyn. To kompendium ma pomóc w odkrywaniu nowych związków i metod terapii.

Dzięki tej strategii, wg magazynu National Geographic, dotąd uzyskano 13 leków. Jednym z pierwszych był antykoagulant Arvin. Odkryto także, że ankrod, peptyd z jadu mokasyna gładkiego, może rozpuszczać skrzepy w nogach.

Inne zwierzęce toksyny, to np.:

Wykorzystywany w leczeniu cukrzycy typu 2. eksenatyd (preparat Byetta) to syntetyczna wersja hormonu białkowego eksendyny 4, którą po raz pierwszy wyizolowano z gruczołów ślinowych helodermy arizońskiej (Gila monster). Został on zarejestrowany przez FDA w 2005 r., a w Europie w 2007 r.

Bombezynę, peptyd zbudowany z 14 aminokwasów, wyizolowano pierwotnie ze skóry kumaka nizinnego (Bombina bombina). Wykorzystuje się ją do leczenia zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Zdolność peptydu do wiązania z guzami neuronalnymi sprawiła, że zaczęto się interesować stworzeniem jego fluorescencyjnej wersji. Pomagałaby ona chirurgom wyznaczyć brzegi zmiany.

Naukowcy zamierzają rozbudowywać VenomKB, również samodzielnie zdobywając dane.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH