Powstała chirurgiczna metoda leczenia migreny

FARMAKOTERAPIA

Autor: wyborcza.pl/ rynekaptek.pl   12-11-2014, 12:42

Migrena może być skutkiem uszkodzonych osłonek komórek nerwowych - wynika z badań dra. Bahmana Guyurona z Case Western Reserve University w Cleveland.

Migrena to przewlekły napadowy ból głowy trwający zwykle od czterech do 72 godzin. Ból najczęściej umiejscowiony jest w okolicy czoła lub skroni. Może być silny od początku lub narastać. Często jest jednostronny, pulsujący, nasila się po wysiłku (np. wejściu po schodach). Ustępuje zazwyczaj po przebudzeniu.

Wspomniany lekarz z Cleveland, który zajmuje się m.in. liftingiem twarzy, zauważył, że po niektórych zabiegach u pacjentów, którzy deklarowali, że są migrenikami, łagodniały lub zupełnie znikały napady bólu.

Przeprowadził badania na grupie 30 pacjentów. Połowa z nich miała bóle migrenowe. Podczas operacji plastycznej dr Guyuron pobrał od nich próbki komórek nerwowych należące do tzw. nerwu trójdzielnego (największego nerwu twarzowego). Testy obejmowały badanie próbek przy użyciu mikroskopu elektronowego pozwalającego dostrzec budowę anatomiczną komórek nerwowych oraz analizę wytwarzanych przez nie białek.

Okazało się, że istnieją znaczące różnice w budowie neuronów między migrenikami a zdrowymi pacjentami. Przede wszystkim otoczka chroniąca komórki nerwowe, tzw. mielina, była zniszczona lub w ogóle jej nie było u pacjentów cierpiących na migreny.

- Uszkodzenie osłonki sprawia, że komórki nerwowe nie mogą normalnie funkcjonować. Stają się bardziej podatne na czynniki drażniące - w końcu bez przerwy są "dotykane" przez leżące wokół nich mięśnie i naczynia krwionośne. Poruszanie się tych struktur może potencjalnie powodować ataki migreny, bo drażni "dziurawe" komórki nerwowe - twierdzi dr Guyuron.

Lekarz opracował chirurgiczną metodę leczenia migreny. Przekonuje, że niektóre metody stosowane przy operacjach plastycznych mogą być skuteczne w terapii tego bólu.

Więcej: http://wyborcza.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH