Powstanie europejski bank danych o nadwadze i otyłości

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJ/rynekaptek.pl   15-09-2010, 14:27

Powstanie europejski bank danych o nadwadze i otyłości

Europejskie, wieloośrodkowe obserwacyjne badanie prospektywne Eurodat-Life zidentyfikuje cechy biologiczne i parametry kliniczne wpływające na rozwój nadwagi i otyłości.

Ośrodek Międzynarodowych Badań nad Zdrowiem – C.R.I.S. (Centre de Recherches International pour la Santé) rozpoczyna trzyletni europejski program badawczy EURODAT-LIFE, którego celem jest pełne poznanie mechanizmów prowadzących do nadwagi lub otyłości u zdrowych ludzi.

W ramach tego programu ma powstać pierwszy w Europie bank danych dotyczących nadwagi i otyłości. Informacje zgromadzone w banku będą mogły posłużyć jako podstawa do opracowania strategii w zakresie zwalczania i profilaktyki otyłości i nadwagi.

Realizacja badania rozpoczyna się jednocześnie w 11 europejskich krajach, przy udziale 3-4 ośrodków uniwersyteckich w każdym z nich. Badana populacja obejmie w sumie 7 tys. ochotników, zarówno dzieci jak i dorosłych, podzielonych na 3 podgrupy, tj.: osoby o normalnej wadze, z nadwagą i osoby otyłe, według następujących proporcji:

Dzieci: próba 2,5 tys. ochotników w wieku od szóstego do siódmego roku życia, w tym 1 tys. dzieci o normalnej wadze, 1 tys. dzieci z nadwagą i 500 z otyłością.

Dorośli: próba 4,5 tys. ochotników w wieku 20-50 lat, w grupę tym 1,5 tys. osób o normalnej wadze, 2,5 tys. osób z nadwagą i 500 osób otyłych.

Według szacunków WHO, do 2015 roku na całym świecie liczba osób dorosłych z nadwagą sięgnie 2,3 mld, a osób otyłych – 700 mln. W 2005 roku oszacowano, że na całym świecie na nadwagę cierpi już 20 mln dzieci poniżej piątego roku życia.

Nadwaga i otyłość rodzą poważne konsekwencje zdrowotne. Ryzyko ich wystąpienia rośnie wraz ze wzrostem wskaźnika BMI (Body Mass Index). Podwyższony wskaźnik masy ciała jest podstawowym czynnikiem ryzyka przewlekłych postaci wielu chorób, takich jak: choroby sercowo-naczyniowe, cukrzyca, dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego, niektóre nowotwory (rak trzonu macicy, rak piersi, rak jelita grubego).
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH