PPOZ do kobiet: nie odkładajcie badań!

FARMAKOTERAPIA

Autor: PPOZ/ rynekaptek.pl   08-03-2017, 08:25

PPOZ do kobiet: nie odkładajcie badań! Raz w roku zalecane są badania ginekologiczne oraz badania cytologiczne

Z okazji Dnia Kobiet lekarze PPOZ zachęcają Panie do zadbania o własne zdrowie. - Regularnie przeprowadzane badania profilaktyczne mogą uratować życie - przypomina Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Badania profilaktyczne oraz ich częstość wykonywania zależy przede wszystkim od wieku i stanu zdrowia kobiety. Wcześniej warto się skonsultować z lekarzem rodzinnym.

Zaleca się jednak, aby pierwsze badanie ginekologiczne wykonać już w wieku 18 lat, chyba że wcześniej zachodzi taka potrzeba (nieregularne miesiączki, inne dolegliwości).

Raz w roku zalecane są badania ginekologiczne oraz badania cytologiczne (cytologia jest refundowana przez NFZ dla kobiet między 25. a 59. rokiem życia, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały pobranego wymazu cytologicznego).

Raz w miesiącu należy wykonywać profilaktycznie samobadanie piersi, wykonywane tuż po menstruacji.

Po 50. roku życia raz na dwa lata warto poddać się badaniom mammograficznym. Mammografia pomaga zdiagnozować raka piersi w stadium, gdy jest całkowicie wyleczalny. Kobiety między 50. a 69. rokiem życia - co dwa lata mogą wykonać mammografię bez skierowania, nieodpłatnie, we wszystkich placówkach, które mają podpisany kontrakt z NFZ - przypomina PPOZ.

Kobietom w okresie przekwitania zaleca się także badania gęstości kości pod kątem osteoporozy. Ważne jest także ograniczenie czynników ryzyka mogących mieć wpływ na pojawienie się osteoporozy (nieprawidłowe odżywianie, palenie tytoniu, picie alkoholu, spożywanie nadmiernej ilości kawy  - 3 filiżanki dziennie).

Należy nie zapominać również o kontroli ciśnienia tętniczego krwi (RR), poziomu glukozy we krwi, morfologii krwi, co pozwoli zapobiec wielu chorobom cywilizacyjnym, które dotykają także i kobiet.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH