PPOZ: nie idź do lekarza, który nie zaszczepił się przeciwko grypie

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   28-10-2015, 15:31

PPOZ: nie idź do lekarza, który nie zaszczepił się przeciwko grypie

Lekarz ani żaden inny pracownik służby zdrowia nie ma moralnego prawa wejść na oddział szpitalny, ani stykać się z pacjentami, jeśli nie zaszczepił się przeciwko grypie - uważa dr Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ).

- Podstawową zasadą, jaką powinni się kierować lekarze, jest primum non nocere, czyli przede wszystkim nie szkodzić. Obowiązkiem lekarzy i wszystkich pracowników opieki medycznych jest zatem zaszczepienie się przeciwko grypie. Personel medyczny, który się nie szczepi, zagraża zdrowiu pacjentów - powiedziała lekarz rodzinny i pediatra dr Bożena Janicka podczas konferencji prasowej w zorganizowanej w środę, 28 października, w Warszawie.

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie wynika, że liczba szczepiących się w Polsce pracowników służby zdrowia od wielu lat jest wyjątkowo niska i nie przekracza 5-6 proc.

Kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy prof. Lidia Brydak podkreśliła, że wszystkie osoby, które się nie szczepią, stwarzają zagrożenie dla innych ludzi, ponieważ gdy zachorują, mogą zarazić wiele osób, w tym dzieci i osoby starsze najbardziej narażone na powikłania pogrypowe: - Wystarczy, że samolotem leci jedna osoby z grypą, żeby zostało zakażonych aż 70 proc. przebywających w nim pasażerów.

- Szczególnym zagrożeniem są pracownicy służby zdrowia, którzy się nie szczepią przeciwko grypie, ponieważ mogą przenieść wirusa tej choroby na pacjentów. Nikt nie chciałby zostać zarażony w szpitalu, przychodni czy w gabinecie przez lekarza, pielęgniarkę lub salową" - powiedziała dr Janicka.

Według Janickiej, pacjenci powinni wymagać od personelu medycznego, żeby zaszczepił się przeciwko grypie: - Nie może być tak, że lekarz czy pielęgniarka stoją przed pacjentem i kichają lub kaszlą. W moim ośrodki wszyscy pracownicy regularnie co roku szczepią się przeciwko grypie. Sami pilnują, żeby inni się zaszczepili, ponieważ wiedzą, że gdy zachorują będą musieli więcej pracować, żeby ich zastąpić - dodała.

Pacjenci na ogół sami ignorują zagrożenie i nie szczepią się przeciwko grypie. Z danych NIZP-PZH wynika, że od 2011 r. każdego roku przeciwko grypie szczepi się jedynie 3,7 proc. polskiej populacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH