Prezes NRL: karygodne jest odmawianie dzieciom szczepień

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   09-12-2016, 14:06

Prezes NRL: karygodne jest odmawianie dzieciom szczepień Podczas konferencji lekarze przekonywali, że warto zadbać również o te szczepienia, które nie są obowiązkowe, np. przeciw pneumokokom.

Nie rozumiem osób, które świadomie rezygnują ze szczepień. Rodzice, którzy z powodu swoich przekonań odmawiają szczepień narażają nie tylko zdrowie swojego dziecka, ale również innych osób - powiedział Maciej Hamankiewicz, prezes NRL.

Członkowie Naczelnej Rady Lekarskiej od dawna apelują do lekarzy i lekarzy dentystów o podejmowanie działań proszczepiennych. Zgodnie z zapowiedziami podczas konferencji 9 grudnia br. specjaliści zaszczepili się przeciw pneumokokom.

Eksperci z NRL przekonywali, że szczepienia są jedną z największych zdobyczy medycyny, warto więc wykonywać również szczepienia zalecane, a nie tylko obowiązkowe.

Prezes NRL Maciej Hamankiewicz ocenił, że zachowanie rodziców odmawiających szczepienia dzieci jest "karygodne". - Śmiem podejrzewać, że te osoby w momencie choroby dziecka będą żądały, żeby społeczeństwo poniosło wszelkie konsekwencje, również finansowe, późniejszego leczenia i inwalidztwa tych dzieci. To jest oburzające - powiedział.

Dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny prof. Mirosław Wysocki powiedział, że obecnie w Polsce tzw. poziom wyszczepialności (czyli odsetek osób zaszczepionych w populacji) jest nadal wysoki i wynosi ok. 95 proc.

- Niemniej niepokojące jest, że rośnie liczba rodziców, którzy odmawiają szczepienia dzieci - zaznaczył profesor. Powiedział, że w trzech pierwszych kwartałach tego roku odnotowano prawie 19 tys. takich przypadków i ich liczba wzrasta z każdym rokiem.

Wysocki zaapelował również do lekarzy, aby tłumaczyli rodzicom znaczenie szczepień, a także aby nie bali się zgłaszać ewentualnych niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz przekonywał, że nie należy obawiać się szczepień. - Bardziej bolą konsekwencje zachorowania, niż samo ukłucie przy szczepionce - powiedział. - Nie ma lepszej ochrony przed chorobami zakaźnymi niż szczepienia - dodał. Powiedział, że jeśli społeczeństwo zaczęłoby wycofywać się ze szczepień, wówczas wróciłyby epidemie tych chorób, które dziś są już zapomniane.

Podczas konferencji lekarze przekonywali, że warto zadbać również o te szczepienia, które nie są obowiązkowe, np. przeciw pneumokokom. Prezes Hamankiewicz wskazywał, że takie szczepienia zaleca się m.in. osobom, które ukończyły 65. rok życia lub z powodu chorób układu oddechowego są narażone na infekcje pneumokokami.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH